Belgie před předsednictvím: Poučili jsme se z chyb Španělů. Žádná mañana, nemáme ani minutu nazbyt

Belgie 1. ledna převezme po Španělsku předsednictví Rady Evropské unie. A bude ji čekat několik hektických měsíců před červnovými evropskými volbami. „Dochází nám čas a nezbývá ani minuta nazbyt,“ říká v nové epizodě podcastu Bruselské chlebíčky belgická novinářka Veronique Lamquinová z listu Le Soir. Předsednictví podle ní poznamenají i blížící se belgické parlamentní volby, které proběhnou současně s těmi evropskými.

Bruselské chlebíčky Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bruselské chlebíčky 75

Bruselské chlebíčky 75 | Foto: Aleš Vavřík

Belgické předsednictví bude podle Veronique Lamquinové rozdělené zhruba na dvě části: v té první se ministři budou intenzivně soustředit na dokončení maximálního množství legislativních návrhů. Ve druhé polovině pak dají spíš volný průběh předvolební kampani jak před evropskými, tak před belgickými volbami.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celé Bruselské chlebíčky s belgickou novinářkou Veronique Lamquinovou

Diplomaté si uvědomují, že předsednictví musí být především efektivní, říká belgická novinářka. „Musíme organizovat trialogy, aby se věci posouvaly, aby bylo do konce mandátu projednáno co nejvíce legislativních návrhů,“ pokračuje.

Priority belgického předsednictví se soustředí na velké legislativní návrhy, které lze dokončit v rozumném čase. A ten čas se krátí,“ upozorňuje Veronique Lamquinová.

Priority jsou migrace a daně

Belgická novinářka Véronique Lamquinová, reportérka listu Le Soir | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Nové legislativní návrhy, s kterými stále přichází Evropská komise, podle ní už nemají šanci na dokončení v tomto volebním období. Mezi hlavními prioritami je dokončení velké migrační reformy nebo reformy fiskálních pravidel Evropské unie.

Zvládne Belgie roli nezávislého vyjednavače i v době před vlastními volbami? V čem se poučí z chyb, které při předsednictví dělalo Španělsko? A jak se Belgičanům spolupracuje s Maďarskem, které štafetu převezme v červenci?

Poslechněte si celou poslední letošní premiérovou epizodu Bruselských chlebíčků v úvodu článku. V novém roce se na náš podcast můžete opět těšit v pondělí 8. ledna.

Véronique Lamquinová a Zdenka Trachtová během rozhovoru pro podcast Bruselské chlebíčky | Foto: Zdeňka Trachtová | Zdroj: Český rozhlas

Zdeňka Trachtová, and Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme