S odkazem lidické tragédie seznamují europoslance dětské obrázky

Jméno české vsi Lidice vypálené právě před 70 lety nacisty si možná zapamatují i reprezentanti 27 národů Evropské unie v Bruselu. Výstava kreseb a plastik z dětské výtvarné soutěže Lidice navštívila Evropský parlament.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výstava Lidice v Evropském parlamentu

Výstava Lidice v Evropském parlamentu | Foto: Petr Voldán | Zdroj: Český rozhlas

Spolu s ní se poslanci dozvídali i o osudu vesnice vyvražděné a zničené jako odplata za atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha.

„Tohle je tygr, kterého nakreslil Kin Gi Lau z Hongkongu již před třemi lety,“ ukazuje Ivona Kasalická, kurátorka mezinárodní dětské výstavy Lidice a vedoucí Lidické galerie.

„Získal medaili, porota z toho byla nadšená, protože tehdy mu byly čtyři roky a bylo to opravdu výjimečné dílo.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakce na unikátní výstavu posbíral v Evropském parlamentu zpravodaj ČRo Pavel Novák

Takových pozoruhodných kreseb školáků z celého světa bylo na výstavě v bruselském sídle Evropského parlamentu několik desítek. Neukazují hrůzu války, ale každodenní život, přírodu, lidi v zemích, odkud jejich autoři pocházejí.

Při založení výtvarné soutěže před 40 lety bylo cílem připomínat Lidice něčím hezkým, co nemá s válkou nic společného. Podobně oklikou na to šel i europoslanec zvolený na kandidátce KSČM Vladimír Remek, který výstavu nechal v Evropském parlamentu instalovat.

Všichni ti, kteří se kdy soutěže účastnili, a jejich rodiny se totiž o Lidicích a jejich osudu dozvěděli. Stejné by to mohlo být s europoslanci.

Výstava Lidice v Evropském parlamentu | Foto: Petr Voldán

„Je to proto, aby se také nezapomnělo, protože Lidice se staly ve své době nikoli jenom symbolem, ale hlavně mementem,“ vysvětluje Remek.

Portugalská europoslankyně Marisa Matiasová přiznává, že až díky této výstavě se o tom, co byly Lidice, vlastně dozvěděla.

Poslanecký asistent Daniel z Německa si až teď spojil dohromady události, o kterých se učil ve škole. Věděl, že po atentátu na Heydricha následovala vlna zatýkání a teroru, ale netušil, že se jeho obětí staly i Lidice.

Když si četl informační panely umístěné vedle stojanů s dětskými kresbami, zasadil si jméno české vesnice do historického kontextu.

Díky dětským obrázkům z mezinárodní soutěže Lidice vystaveným v Evropském parlamentu se snad o smutně proslavené české vsi něco dozvěděli i volení zástupci půl miliardy Evropanů.

Pavel Novák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme