S velkými vedry se potýká nejenom Evropa, vysoké teploty hlásí i Sibiř
Úmorná vedra sužují obyvatele evropských států. Teploty však překračují třicítku nejenom v Evropě. Tropické dny hlásí i Sibiř. V ruské Severosibiřské nížině je ve dne přes 30, v noci přes 20 stupňů Celsia. Ve Francii si vysoké teploty vyžádaly životy už téměř čtyř desítek lidí. V Německu výrazně klesají hladiny řek a jezer. Úmorné vedro trápí také Američany, velké problémy má hlavně Kalifornie. Lidé kolabují, stejně jako energetická síť. Úlevu v podobě bouřek a následného ochlazení by do střední Evropy měla koncem týdne přinést tlaková níže z Atlantiku.
V americkém státě Kalifornie zemřelo v důsledku nynější vlny veder už asi 30 lidí. Meteorologové předpovídají, že současné vysoké teploty ještě vydrží. Vnitrozemí ohrožují požáry a energetická regulační agentura vyhlásila nejvyšší poplachový stupeň vyzývající k omezení spotřeby elektřiny. Velká spotřeba klimatizačních zařízení by mohla způsobit sériové výpadky proudu. Systém je přes veškerá opatření napjatý na maximum a energetici se obávají, že by mohl zkolabovat.
Vysoké teploty mají ve Francii na svědomí životy už téměř čtyř desítek, převážně starších lidí. Ze stovky francouzských departementů platí kvůli extrémním teplotám v 53 druhý nejvyšší stupeň pohotovosti.
Následkem veder dojde v zemi zřejmě k úpravě pracovní doby. Zaměstnanci některých profesí by se tak mohli vyhnout pobytu na nejprudším slunku. Jedná se zejména o pracovníky ve stavebnictví, kteří tráví převážnou část své pracovní doby venku. Ministr, zmocněnec pro pracovní vztahy, Gérard Larcher jedná se zástupci tohoto odvětví o možnosti ochrany zaměstnanců, včetně úpravy pracovní doby tak, aby bylo možno se vyhnout kritickým hodinám, kdy je sluneční žár nejsilnější.
Zejména starší lidé jsou ve Francii nabádáni, aby co nejvíce času trávili v supermarketech, protože budovy jsou klimatizovány. Je v nich daleko příjemnější ovzduší než venku, kde teploty dosahují bezmála 40 stupňů.
Také Británii zasáhla vlna veder. Teploty se pohybují v blízkosti 34 stupňů. Londýn, který je přeplněn turisty, se tak doslova opéká v horkém a vlhkém ovzduší. Ani v noci teploty neklesají pod 20 stupňů. Na konci týdne se však očekává vysvobození v podobě vlny letních bouřek, což ovšem vzbuzuje obavu z možných záplav.
Kvůli extrémním teplotám umírají lidé také v Bulharsku. S rozsáhlým lesním požárem se potýká Slovinsko. Nizozemí naopak odhaduje, že letošní červenec bude s největší pravděpodobností nejteplejším měsícem od roku 1706, od nějž se v zemi zaznamenávají údaje o počasí.
V Německu v důsledku dlouhotrvajícího sucha klesají hladiny řek a jezer. Nízký stav vody ochromil lodní nákladní dopravu na Labi. Hladina toku klesla u Drážďan na pouhých 90 centimetrů. Pod rekordním minimem z horkého léta 2003 se ocitlo i Bodamské jezero. Nedostatek kyslíku, který spotřebovávají v horku přemnožené řasy, ohrožuje stavy ryb.