Saudská Arábie snížila počet poutníků. Důvodem je stavební činnost v Mekce
Pro milion a půl muslimů dnes začínají rituály pouti hadždž do Mekky v Saúdské Arábii. Tamní úřady letos vydaly několik nových nařízení, zakázaly například používání plynu na vaření a kvůli stavebním úpravám také snížily počet poutníků, které do města vpustí. Opatření mají zabránit úmrtím, k nimž během každoroční masové akce dochází, ale spekuluje se i o obavách saúdskoarabského režimu z protivládních nálad.
Do Mekky se sjíždějí muslimští poutníci z celého světa. Počet lidí, kteří mohou z té které země každý rok přijet, určují zvláštní kvóty, vypočítané na základě procenta muslimů, kteří v dané zemi žijí. Vízum si může zkusit poutník opatřit sám, nebo se může spolehnout na pomoc specializované cestovní kanceláře.
„Úřady nás nejdřív ujišťovaly, že k žádnému snížení počtu poutníků nedojde. Cestovní kanceláře si tak rezervovaly ubytovací kapacity. Jejich ekonomické ztráty teď budou veliké," odhaduje jeden ze zástupců saúdského poutního výboru.
Oproti loňsku Saúdská Arábie snížila o 20 procent počet cizích poutníků a těch domácích dokonce o polovinu. Jako důvod uvedly úřady rozsáhlou stavební činnost v Mekce. Ta by měla za dva roky vyústit ve velké rozšíření kapacity kolem posvátných míst.
K rozšíření docházelo už v minulosti a je dál potřebné, protože kapacita nestačí. Loni se pouti zúčastnily tři miliony poutníků. Takový počet lidí může jen velmi těžko vykonávat všechny předepsané obřady, kvůli čemuž už se ostatně některé úkony formalizují.
V souvislosti se snížením počtu poutníků se však spekuluje i o neoficiálních důvodech. Podle některých názorů se saúdský režim bojí opozičních nálad, zvláště potom, co se v některých arabských zemích podařilo svrhnout vládní režimy.
Dnešní noc stráví poutníci ve více než sto tisících klimatizovaných stanech stálého stanového městečka v údolí Miná.