Loď Sea-Watch s migranty navzdory zákazu zakotvila na Lampeduse, kapitánce hrozí pokuta za pašeráctví

Loď německé neziskové organizace Sea-Watch se 40 zachráněnými migranty na palubě zakotvila navzdory zákazu italských úřadů v přístavu na Lampeduse. Informovala o tom v sobotu agentura DPA. Posádka lodi čekala na moři na povolení vplout do některého z přístavů bez výsledku 16 dní, kapitánka Carola Racketeová se proto nyní s odkazem na kritickou situaci na palubě rozhodla zákaz zakotvení ignorovat. V přístavu ji zatkla policie.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 10:36 29. 6. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Loď Sea-Watch 3 v prosinci

Posádka lodi Sea-Watch 3 předem informovala italské úřady, že k přístavu zamíří. (ilustrační foto) | Foto: Chris Grodotzki | Zdroj: Reuters

Podle mluvčího organizace Sea-Watch Rubena Neugebauera vplula loď do přístavu v sobotu krátce po půlnoci. Na twitterovém účtu se poté objevil krátký videovzkaz kapitánky, která uvedla, že o vplutí do přístavu rozhodla proto, že italské úřady nedokázaly situaci kolem migrantů nijak uspokojivě vyřešit. Hájila se tím, že na lodi byl stav nouze.

Loď Sea-Watch s 42 migranty na palubě porušila blokádu Itálie. Organizace tvrdí, že jde o nutnost

Číst článek

Italské úřady zatčení Racketeové odůvodnily tím, že kapitánka vzdorovala válečnému plavidlu, které její lodi blokovalo přístup do přístavu.

„Jsme na naši kapitánku hrdí, udělala správnou věc. Držela se námořního práva a odvezla lidi do bezpečí,“ napsal na twitteru šéf neziskové organizace Johannes Bayer.

Posádka lodi Sea-Watch 3 předem informovala italské úřady, že k přístavu zamíří. Těsně před zakotvením loď krátce blokovalo plavidlo italské finanční policie (GdF), nakonec se však loď s migranty dostala k molu. Na místě čekala policie, která kapitánku zatkla. Pasažéři a posádka zatím zůstávají na palubě.

Racketeová ve středu s lodí vplula do italských výsostných vod, ačkoli jí kvůli tomu hrozí pokuta až 50 000 eur (1,3 milionu Kč) a trest až 15 let vězení za pašeráctví. Prokuratura její vyšetřování zahájila v pátek.

Složitá vyjednávání

Loď Sea-Watch 3 nalodila 12. června u libyjských břehů 53 migrantů v nouzi, vstup na pevninu povolila Itálie od té doby pouze 13 z nich, zejména dětem a těhotným ženám a lidem s vážnými zdravotními problémy. O zbylých 40 se podle premiéra Guiseppe Conteho slíbily postarat další země Evropské unie. Šéf italské diplomacie Enzo Moavero Milanesi v pátek oznámil, že pomoc nabídlo Finsko, Francie, Německo, Lucembursko a Portugalsko.

Tvrdý postup vůči migrantům včetně uzavření přístavů pro záchranné lodi neziskových organizací v Itálii prosadil ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini. Striktně odmítavý postoj má i k současnému případu lodi Sea-Watch 3 a v minulých dnech zdůraznil, že bude tlačit na zabavení lodi a zatčení její posádky.

ČTK, znk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme