Šéf zpravodajců NATO exkluzivně pro Radiožurnál: České tajné služby jsou velmi profesionální

Česká republika velmi dobře spolupracuje se Severoatlantickou aliancí a hodně k tomu přispívají i české tajné služby. V exkluzivním rozhovoru pro Radiožurnál takto jejich práci ocenil šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven. Dobrá spolupráce s Čechy ho těší o to víc, protože v minulosti působil v Praze jako německý velvyslanec.

Brusel Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven

Šéf zpravodajců NATO Arndt Freytag von Loringhoven | Foto: Filip Nerad | Zdroj: Dvacet minut Radiožurnálu

„České tajné služby jsou velmi profesionální, jsou v NATO uznávané a dobře se vyznají v mnoha regionech. Nejen na východě, ale zejména na Blízkém východě přinášení cenné příspěvky pro naši práci,“ tvrdí 59letý německý diplomat.

Podrobnosti o těchto příspěvcích českých rozvědčíků ale z důvodu utajení uvést odmítl. Šéfem aliančních zpravodajců se stal v roce 2016 a je vůbec první, kdo tuto funkci v NATO zastává.

Dvojitého agenta Skripala v Česku tajně sledovali stejní lidé, které Britové podezírají z jeho otravy

Číst článek

„Naším úkolem je vypracovávat situační zprávy o nejvýznamnějších hrozbách, kterým dnes NATO čelí. Tyto situační zprávy jsou určené pro Severoatlantickou radu, pro Vojenský výbor a pro generálního tajemníka NATO. Informace získáváme od členských států aliance, respektive od jejich tajných služeb,“ zazní ve Dvaceti minutách Radiožurnálu.

Hrozby mezinárodního terorismu

Severoatlantická aliance dnes podle Freytaga von Loringhovena nečelí jen jednomu velkému nebezpečí, jakým byl v minulosti Sovětský svaz. Vážných hrozeb je v současnosti hned několik a jsou spolu vzájemně provázané.

„Patří mezi ně samozřejmě agresivní vystupování Ruska, ale také mezinárodní terorismus a nestabilní situace v Sýrii a v dalších částech Blízkého východu. Pak sem spadají nové formy jako kybernetické a hybridní hrozby. V budoucnu budou mnohem významnější také technologické aspekty jako umělá inteligence.“

Šéf zpravodajců NATO varuje před podceňováním teroristické sítě Al-Káida. Odepisovat se podle něj nesmí ani tzv. Islámský stát.

„Co se navíc tolik neví, je fakt, že v Sýrii a v Iráku zůstalo i přes ztrátu území velké množství zahraničních bojovníků. Odhadujeme, že se jich tam v podzemí skrývá zhruba polovina původního počtu, tedy skoro 20 000 lidí. Do Evropy se těchto bojovníků vrátilo několik stovek, pravděpodobně více než tisíc. Celkově tak Islámský stát stále představuje ohromné nebezpečí.“

Arndt Freytag von Loringhoven také prozradil, jak se na práci NATO podepisuje současné napětí mezi Spojenými státy a zbytkem spojenců, jak jako bývalý velvyslanec v Praze vnímá česko-německé vztahy nebo jak ho ovlivnilo působení jeho otce a strýce v nacistické armádě.

Celý rozhovor přinese Dvacet minut Radiožurnálu v pátek po 17. hodině.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme