V případu Sergeje Skripala britská policie eviduje 200 svědků a 240 důkazů
Při vyšetřování otravy bývalého ruského agenta nashromáždila britská policie přes 240 důkazů a indentifikovala více než 200 svědků. Po jednání krizového štábu Cobra to uvedla ministryně vnitra Amber Ruddová.
Ministryně vnitra Ruddová prohlásila, že je stále „příliš brzy“ na to s určitostí říci, kdo stojí za otravou, po níž obě hlavní oběti zůstávají v kritickém stavu v nemocnici. Ministryně rovněž řekla, že vyšetřování je vedeno velmi důkladně a podílí se na něm více než 250 policistů z protiteroristického odboru. Shromážděno bylo přes 240 doličných předmětů, identifikováno 200 svědků, informovala Ruddová.
„Chci zdůraznit, že postupují rychle a profesionálně,“ řekla o vyšetřovatelích Ruddová. „Vynakládáme obrovské zdroje, abychom jim zajistili veškerou podporu, kterou k práci potřebují,“ zdůraznila šéfka resortu vnitra.
Sobotní schůzka příslušných členů kabinetu byla podobná těm, které se uskutečnily po útocích extremistů a dalších ohroženích národní bezpečnosti. Členové vlády byli obeznámeni s aktuálními výsledky vyšetřování, které se v Salisbury nyní zaměřuje mimo jiné na tamní hřbitov, kde jsou pohřbeni bývalá manželka a syn dvojího agenta.
Policie se stále snaží zjistit, jaká látka 66letého Skripala a jeho 33letou dceru Juliji otrávila. Minulou neděli byli nalezeni v bezvědomí na lavičce.
Kdo je Sergej Skripal?
Policie prohledala mimo jiné i místní restauraci a hospodu, které dvojice před upadnutím do bezvědomí navštívila. Policie v protichemických oděvech rovněž sbírá důkazní materiál ve Skripalově domě a na hrobech jeho ženy a syna.
Policie dosud nezveřejnila podrobnosti o látce použité při útoku. Podle jedné teorie byli otráveni ve Skripalově domě, poté šli do restaurace a hospody a pak se jim udělalo špatně.
Detektiv Nick Bailey, který byl hospitalizován poté, co Skripalovým pomáhal a navštívil jejich dům, v sobotu v prohlášení uvedl, že „pouze dělal svou práci“ a nepovažuje se za hrdinu.
Britské úřady tvrdí, že veřejnost není ohrožena, ale ve městě bylo nasazeno na 180 příslušníků námořnictva, letectva a dalších vojáků vycvičených pro zacházení s chemickými zbraněmi, dekontaminaci a logistikou. Pomáhají s prohledáváním terénu a odstraňují automobily, které by mohly být kontaminovány.
Skripala zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Případ jeho otravy připomíná otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem v listopadu 2006.