Policie uzavřela dům i hrob manželky bývalého ruského agenta. Zdroj nervového plynu stále neurčila
Stav bývalého ruského tajného agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, kteří se v Británii stali terčem pokusu o vraždu nervovým plynem, je nadále velmi vážný. Řekla to v pátek britská ministryně vnitra Amber Ruddová. Potvrdila rovněž, že zdroj nervového plynu ještě nebyl určen. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov mezitím Británii znovu nabídl pomoc při vyšetřování případu, byť vyjádřil roztrpčení nad tím, že z činu je podezíráno Rusko.
Dvojí agent Skripal a jeho dcera Julija stále leží ve velmi vážném stavu v nemocnici, uvedla Ruddová. „Je to stále velmi vážné s těmito dvěma lidmi, kteří byli terčem hrozného útoku,“ citovala ministryni agentura Reuters.
Politička dodala, že Británie musí určit zdroj nervového plynu. „Pokud jde o další možnosti, musíme si ještě počkat, dokud nebude naprosto jasné, jaké by mohly být následky a co bylo skutečným zdrojem tohoto nervového plynu,“ zdůraznila během návštěvy jihoanglického města Salisbury, kde byli Skripal a jeho dcera v neděli nalezeni v bezvědomí na lavičce. Ruddová rovněž pochválila policii za její reakci na incident.
Policista zasažený nervovým plynem při vyšetřování otravy agenta Skripala začal mluvit
Číst článek
Britská policie a ministerstvo obrany mezitím oznámily, že do Salisbury bude vyslána stovka vojáků vycvičená pro zacházení s chemikáliemi. Mají odstraňovat automobily a další předměty z oblasti, kde byla otrávená dvojice nalezena.
Vyšetřovatelé se nyní snaží zmapovat pohyb exšpiona a jeho dcery před zhroucením a odhalit, jak se k nim látka dostala. Policie v pátek v Salisbury uzavřela několik lokalit – Skripalův dům, automobil, hřbitov, na němž je pohřbena jeho žena, restauraci a jednu hospodu.
Britská policie ve středu oznámila, že dvojice se stala terčem pokusu o vraždu pomocí nervového plynu. Hospitalizován byl také policista, který se jako první věnoval kolabujícím obětem. Policie v hrabství Wiltshire v pátek uvedla, že po útoku bylo ošetřeno dohromady „asi 21 lidí“ včetně Skripala.
Nabídka ruské pomoci
Bývalý šéf londýnské policie Ian Blair řekl, že policista Nick Bailey, jenž je rovněž ve vážném stavu v nemocnici, navštívil Skripalův dům. To by prý mohlo naznačovat, že byl nervový plyn dodán tam. Blair rovněž podpořil volání po dalším prošetření smrti dalších 14 Rusů, u nichž podle něj existuje podezření, že se stali terčem útoku ruského státu.
Bývalého ruského agenta Skripala se pokusili zabít nervovým plynem, oznámila britská policie
Číst článek
Ruský ministr zahraničí Lavrov v pátek během návštěvy v Etiopii prohlásil, že jeho země by s vyšetřováním mohla Británii pomoci, ale odmítl podezření vůči Moskvě. Podle agentury TASS Lavrov prohlásil, že „ať jde o otrávení některých britských občanů, nebo o zvěsti o zasahování do volební kampaně v USA, pokud je pomoc opravdu potřeba, jsme ochotni zvážit takovou možnost“. „Ale abychom mohli vést takové případy, je nezbytné okamžitě skoncovat s nepodloženými tvrzeními na televizních obrazovkách,“ dodal Lavrov.
Skripala zatkla v roce 2004 ruská Federální bezpečnostní služba FSB pro podezření, že britské zpravodajské službě vyzradil desítky ruských agentů. V roce 2006 byl v tajném procesu odsouzen na 13 let do vězení. V roce 2010 jej Moskva spolu s dalšími třemi osobami vyměnila za deset svých špionů zadržených v USA. Případ jeho otravy připomíná otravu bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka radioaktivním poloniem v listopadu 2006.