Slepý čínský disident chce požádat o azyl ve Spojených státech

Slepý čínský disident Čchen Kuang-čcheng chce požádat Spojené státy o azyl. Řekl to dnes v telefonickém rozhovoru několika západním médiím. Disident se údajně necítí v Číně bezpečně a bojí se o svou rodinu. Čchen včera opustil americkou ambasádu v Pekingu, kde se šest dnů skrýval po útěku z domácího vězení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng s rodinou

Nevidomý čínský disident Čchen Kuang-čcheng s rodinou | Zdroj: ČTK

Aktivista a právník Čchen Kuang-čcheng odešel z amerického velvyslanectví do nemocnice údajně z vlastní vůle. Podle přátel se tak ale rozhodl kvůli obavám o svou rodinu.

Strach a nekončící vyhrůžky měly také vliv na jeho rozhodnutí požádat o azyl ve Spojených státech. Čchenovi přátelé říkají, že emigrace do USA je pro něj jedinou možností, jak se nedostat zpět do vězení, kde byl uplynulých sedm let. Američané přání disidenta zatím nekomentovali.

Přehrát

00:00 / 00:00

Asijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková ve vysílání Ranního Radiožurnálu

Čchenův případ poznamenal aktuální návštěvu americké ministryně zahraničí v Pekingu. Hillary Clintonová na úvod bilaterálních rozhovorů vyzvala Čínu, aby respektovala práva, tužby a důstojnost svých občanů. Čínský prezident Chu Ťin-tao kontroval apelem, že je nezbytné posilovat důvěru mezi oběma zeměmi.

Experti teď dokonce mluví o možné diplomatické krizi mezi oběma zeměmi. Svědčí o tom i prohlášení čínského ministerstva zahraničí, podle kterého se Američané mají za vměšování do čínských záležitostí a za skrývání aktivisty omluvit.

Čínský vicepremiér chce po Bruselu zrušení zbrojního embarga

Číst článek

Čchen se dostal do vězení za poskytování právních služeb po zřejmě zmanipulovaném procesu. Nevidomý právník je zdarma nabízel především ženám, které byly úřady násilně donuceny k interrupci v rámci politiky jednoho dítěte. Radil také zemědělcům a snažil se, aby úřady více přihlížely potřebám hendikepovaných lidí.

Igor Maňour, Kateřina Procházková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme