Aktuality.sk: Ministr Kaliňák neříkal o mafii pravdu, Italové před Vadalou varovali už před pěti lety

Slovensko v případu italské mafie dlouho marně čekalo na spolupráci ze strany Itálie, tvrdí ministr vnitra Robert Kaliňák. Skutečnost? Italský protimafiánský úřad ovšem už v roce 2013 slovenskou policii varoval, že Antonino Vadala je napojen na významné hráče zločinecké sítě 'Ndrangheta, napsal v úterý server Aktuality.sk. Dokládá to korespondencí Bratislavy s italskými bezpečnostními složkami.

Bratislava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Italové o Vadalovi "napsali, že k němu žádná data v registru nemají," řekl Robert Kaliňák. Skutečnost? "Vadala se setkával s pochybnými osobami a s nejvyššími představiteli organizovaného zločinu," varovala italská DIA Slováky už na podzim 2013.

Italové o Vadalovi "napsali, že k němu žádná data v registru nemají," řekl Robert Kaliňák. Skutečnost? "Vadala se setkával s pochybnými osobami a s nejvyššími představiteli organizovaného zločinu," varovala italská DIA Slováky už na podzim 2013. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Navzdory tomu, že slovenské úřady o napojení Antonina Vadaly na organizovaný zločin dobře věděly, dostal Vadalův obchodní partner Viliam Jasaň (Smer) bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně a nastoupil na klíčový post tajemníka bezpečnostní rady státu, napsaly v úterý o půlnoci Aktuality.sk - domovská redakce zavražděného investigativního reportéra Jána Kuciaka. 

Server připomíná nedělní vystoupení Roberta Kaliňáka (Smer) v diskusním pořadu RTVS O 5 minút dvanásť, kde ministr vnitra hájil postup slovenské policie. Kaliňák - stejně jako policejní prezident Tibor Gašpar - tvrdil, že Italové se Slováky v případě působení 'Ndranghety na Slovensku příliš nespolupracovali.

Fico zaútočil na Kisku. Slovenský premiér kritizoval prezidenta za setkání s finančníkem Sorosem

Číst článek

Přesněji: slovenská policie Řím žádala o pomoc už v únoru 2014, prohlásil Kaliňák, ale odpovědi se jí dostalo až za rok a půl, v říjnu 2015. Italové prý poslali informace k řadě lidí, ale k Antoninu Vadalovi - tedy člověku, který byl podle zavražděného Kuciaka spojnicí mezi 'Ndranghetou a slovenskou vládou - podle Kaliňáka „napsali, že k němu žádná data v registru nemají“.

Dopisy o Vadalovi

Jenže korespondence mezi slovenským velvyslanectvím v Římě a italskými vyšetřovateli z DIA (Direzione Investigativa Antimafia, hlavní protimafiánský úřad v zemi, pozn. red.) Kaliňákova slova vyvrací. 

Dokumenty, které mají Aktuality.sk k dispozici, podle redakce dokládají, že Italové své slovenské kolegy podrobně informovali už v roce 2013 - a varovali je, že Antonino Vadala, v té době už úspěšný podnikatel na východě Slovenska, se v rodné Kalábrii pravidelně setkával s čelnými tvářemi tamního organizovaného zločinu. 

Chronologie je podle Aktualit.sk následující: slovenská policie se prostřednictvím své styčné důstojnice v Itálii obrátila na italské kolegy 18. března 2013. Policejní přidělenkyně italskou stranu informovala o „vyšetřování spojeném s využíváním zdrojů Evropské unie, v němž jsou zahrnutí i italští občané“, a přiložila seznam osmi mužů podezřelých ze spolupráce s 'Ndranghetou. 

Na prvním místě mezi těmito jmény figuroval Antonino Vadala. 

Srpen 2013: Vadalův klan

Italové odpověděli zhruba po měsíci. 16. dubna DIA Slováky informovala o trestním stíhání a verdiktu nad Vadalou kvůli napomáhání mafii. 

Následovala druhá, srpnová žádost slovenské ambasády - tentokrát už zaměřená přímo na Vadalu. Policejní přidělenkyně protimafiánské DIA napsala, že Vadalu podezírají kvůli podvodu spáchaném na jiném italském podnikateli. Pozastavila se také nad Vadalovým majetkem v podobě několika luxusních aut (Lamborghini, Porsche, BMW či Mercedes), která byla psaná na různé firmy. 

A hlavně: zdůraznila, že Vadala na východě Slovenska skoupil několik zemědělských družstev a žádal od EU nevratné půjčky. Připojila seznam Vadalových firem, které už na peníze z EU dosáhly, a napsala: „Slovenská policie předpokládá, že Vadala na území Slovenska založil 'ndrinu (klan, pozn. red.), do které patří následující lidé“, spolu se 12 jmény domnělých členů tohoto Vadalova klanu. 

Listopad 2013: Italové varují

V listopadu na zastupitelství Bratislavy v Římě dorazil dokument, kde DIA sepsala podrobné informace k většině těchto mužů a shrnula jejich vazby na organizovaný zločin. Řada z nich, varovala zpráva, měla v Itálii problémy se zákonem - od jízdy pod vlivem alkoholu po vážné delikty jako obchod s drogami, zpronevěra či pokus o vraždu. 

Kokain, obchod s lidmi, praní špinavých peněz. 'Ndranghetu u nás může leccos zajímat, říká expert

Číst článek

Italové se také detailněji rozepsali o samotném Vadalovi. Mimo jiné připomněli, že pomáhal ukrývat významného 'ndranghetistu Domenica Venturu, který zavraždil hlavu jiného klanu a byl na útěku.

Anebo, citují ze zprávy Aktuality.sk: „Z úředních záznamů vyplývá, že se Antonino Vadala během svých občasných návštěv v Bova Marina (přístavní městečko v Kalábrii, pozn. red.) setkával s pochybnými osobami a s nejvyššími představiteli organizovaného zločinu, napojenými hlavně na mafiánské skupiny Vadala-Talia z Bova Marina a Libri-Zindato z Reggio Calabria.“ 

Ministerstvo vnitra mlčí

Navzdory tomu všemu slovenský ministr vnitra tvrdí, že italské bezpečnostní složky na slovenskou žádost o pomoc reagovaly až v říjnu 2015. 

Aktuality.sk požádaly ministerstvo vnitra o vyjádření, Kaliňákův resort však do uzávěrky textu neodpověděl. Redakce se obrátila také na ministerstvo zahraničních věcí, to je však odkázalo zpět na vnitro s tím, že materiály související s agendou policejního přidělence v Římě spravuje právě ono.  

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme