Stát vydal novu verzi aplikace eDoklady, kterou mohou lidé nahradit občanský průkaz. Tvůrci omezili množství informací, které aplikace o uživatelích sbírá, slibují i zveřejnění programového kódu.
Mobilní aplikace eDoklady má umožňovat prokázání totožnosti, aniž by se o tom dozvěděl stát. Nyní ale odesílá i jména uživatelů a informace o tom, kdo a komu se legitimoval. Stát slibuje změnu.
Podat daňové přiznání, získat výpis z katastru nemovitostí nebo zjistit stav bodového hodnocení řidiče. Tak toto všechno dokáže nová mobilní aplikace Portál občana.
Česká digitální agentura o víkendu spustila aplikaci pro elektronické doklady, díky které budou moci lidí používat místo fyzického občanského průkazu jeho digitální kopii.
Sdílení dat mezi úřady často vázne. „Je to paradoxní - úřady vědí, co by potřebovaly. Nicméně jiné úřady nemají motivaci jim data poskytnout,“ žíká Martin Mesršmíd.
Ministerstvo vnitra po letech odkladů spustilo systém eSbírka, který má veřejnosti zpřístupnit státem garantované znění zákonů. Jenže některé předpisy v ní zatím chybí.
Ministerstvo vnitra navrhuje další odklad ostrého provozu systému e-Legislativa, zákony se tak budou chystat elektronicky až od roku 2025. V lednu by alespoň ty stávající měly být dostupné online.
Kvůli povinným datovým schránkám si řada lidí uvědomila, že spolu s nimi stát zveřejňuje i adresy trvalého bydliště. Podnikatelé s tím nenadělají nic, ostatní mohou o skrytí požádat.
Ústavně-právní výbor Senátu zkritizoval vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše, že s výběrovým řízením na šéfa digitální agentury nepočkal na nový zákon.
Slovensko v případu italské mafie dlouho marně čekalo na spolupráci ze strany Itálie, tvrdí ministr vnitra Kaliňák. Skutečnost? Italský protimafiánský úřad varoval Bratislavu už v roce 2013.