Slovenský tisk o velikonočním sjezdu ČSSD
Všechny slovenské deníky informují o sjezdu sciální demokracie a o potvrzení Stanislava Grosse ve funkci předsedy. Shodují se, že krize vlády v Česku pokračuje a také v tom, že Grossovi zůstala jediná možnost, a to dovládnout s podporou komunistů. Ovšem bez oficiální dohody.
Ze slovenských deníků vybírá bratislavská zpravodajka Českého rozhlasu Renata Havranová:
Američanka Terri Schiavová, jejíž kauza rozbouřila nejen hladinu politického života ve Spojených státech, se podle lékařů ocitla za bodem návratu. Už jedenáctý den je odpojená od umělé výživy. List Christian Science Monitor dává její případ do kontextu teologické debaty o lidské zodpovědnosti. Ortodoxní židovské obce trvají na tom, že u Schiavové jde o vraždu vyhladověním. Základní životní funkce totiž u ní zůstaly zachovány.
Reformovaní rabíni si už tak jistí nejsou. Připomínají morální dilema mezi právem na život a kvalitou takového života. Křesťanští Unitáři zastávají právo každého na svobodné rozhodnutí ohledně svého života. Zároveň by ale lidé měli rozhodovat o tom, jak jejich nemocný blízký zemře. Zato baptisté jsou radikální: ve společnosti, kde může Terri Schiavo zemřít žízní, si už není jistý ani žádný jiný těžce nemocný jedinec, říkají.
Podobně je na tom i Islám - z jeho pohledu měla Terri Schiavová dál žít. Pokud jsou nějaké pochybnosti o hranici mezi životem a smrtí, Islám je vždycky pro uchování člověka při životě, tvrdí hlava amerických muslimů, Muzammil Sidikví. Případ Schiavové vyvolal otázky, které se církve snaží řešit už tisíce let. Odpovědi, které přišly se často liší o celá staletí, glosuje Christian Science Monitor.
Deník International Herald Tribune rozebírá nedávný překvapivý archeologický objev. Vědecký výzkum se posunuje dvěma způsoby. Buď se nová fakta zařadí do stávající teorie, anebo se objeví taková fakta, která starou teorii popřou. Právě to se stalo minulý týden při nálezu kostí tyranosaura. Montanští dělníci, kteří fosílii našli, rozsekli dinosaurovu stehenní kost na dvě části z dobrých důvodů: velká kost a malá helikoptéra.
Vědci, kteří pak tyranosaura zkoumali, zjistili, že kost obsahuje nezkamenělé měkké tkáně, včetně cév a okolních buněk. Jak se měkké tkáně uchovaly? To je velmi dobrá otázka, která může směřovat až k přehodnocení dosavadních teorií o fosilizaci. Možná je takových nezkamenělých stehenních kostí v muzeích víc. A možná, že by z nich vědci dokázali získat dinosaurův genetický kód nebo proteiny.
V téhle souvislosti je pak těžké nepřemýšlet i o Jurském Parku. Ne snad, že bychom se jednoho dne dočetli, že vědci vyvíjejí embryo tyranosaura. Nález jeho měkkých tkání nám ale může hodně říct o životě před pět a šedesáti miliony lety, uzavírá Interational Herald Tribune.