‚Zdar!‘ Sokolský pozdrav znají děti i v tělocvičně ve Washingtonu
8. říjen je památný den Sokolstva. V roce 1941 nechal říšský protektor Reinhard Heydrich organizaci Sokol rozpustit. Jeho organizační struktura totiž velmi dobře sloužila protinacistickému odboji. Ani tento krok, ani druhé zastavení činnosti Československého Sokola komunisty v roce 1952 ale neznamenalo zánik organizace.
Dnes funguje Sokol nejen v Česku, ale i v cizině. Každý pátek večer se třeba scházejí děti ke cvičení a sportovním hrám na okraji amerického Washingtonu.
Miro Honzák předcvičuje dětem ve washingtonském Sokole a pomalu se chystají na gymnastické cvičení, například na skok přes bednu.
„Zamlada jsem do Sokola chodila a vždycky to byla zábava, tak jsem to chtěla představit synovi, který v Čechách nevyrůstá a o Sokolu nic neví,“ říká Eva Šafránková a doufá, že se její syn o Sokolu něco dozví.
Naopak, její manžel pan Jonas měl o cvičení v Sokolovně jinou představu. „Myslel jsem si, že kromě setkání dětí tu bude i komunitní posezení dospělých u piva, na které jsem zvyklý z Česka,“ vyjadřuje překvapení.
OBRAZEM: Sokolská stráž uchovává tradici spojenou s historií kroje. Cvičení podstupuje s vojáky z Hradu
Číst článek
Zároveň je rád, že se synem přišli. S ženou se poznali, když pracoval v Praze a je pro ně důležité, aby si jejich syn nesl národní dědictví, kdekoliv po světě bude žít. Hlavně ve Spojených státech, aby si mohl popovídat s babičkou, která za ním v létě jezdí. V Sokole si také možná najde nové kamarády.
„Máme 60 zaregistrovaných členů a pak tu jsou lidé, kteří nejsou registrovaní, ale i tak chodí pravidelně. Těch je zhruba 50, takže máme okolo 110 členů celkem,“ vypočítává starosta Sokola Miloš Toth.
Kromě pravidelných cvičení Sokol ve Washingtonu pořádá i Běh republiky, na který chodí okolo 40 běžců podle.
Hodina tělocviku končí přetahovanou a závěrečným nástupem, kde se děti rozloučí tradičním sokolským „Zdar!“
Poslechněte si celou reportáž, audio najdete nahoře ve článku.