Soud uznal Charlese Jenkinse vinným ze zběhnutí do KLDR
Vojenský soud na americké základně u Tokia uznal bývalého amerického vojáka Charlese Jenkinse vinným z dezerce do Severní Koreje. Soud možná ještě dnes rozhodne o jeho osudu a ukončí tak drama, které začalo před čtyřmi desetiletími.
Washington obviňuje Jenkinse, že v roce 1965 jako 39letý voják americké armády zběhl ze služby v demilitarizovaném pásmu mezi oběma korejskými státy do komunistické Koreje. Jenkinse čelí obvinění z dezerce, což se trestá až doživotím, z podněcování dalších lidí k dezerci a ke zradě.
Nyní čtyřiašedesátiletý a ne příliš zdravý Jenkins už na počátku slyšení přiznal k dezerci a ke spolupráci s nepřítelem, podněcování k dezerci a zradu Jenkins odmítl. Jeho obhájce soudu řekl, že Jenkins dezertoval pro to, aby se vyhnul nebezpečné službě v Jižní Koreji a ve Vietnamu.
Jenkins je souzen na americké vojenské základně Zama poblíž Tokia, kde žije se svou japonskou ženou a dvěma dcerami od 11. září. Jenkinsova žena Hitomi Sogaová byla unesena do Severní Koreje komunistickými agenty v sedmdesátých letech. Tehdy se seznámili a vzali se. Do Japonska se Sogaová vrátila bez rodiny v roce 2002. Jenkins přiletěl do Japonska se svými dcerami 18. července.
Jenkinsův osud je pro Tokio a Washington citlivé diplomatické téma. Japonci chovají k Jenkinsovi díky jeho manželce velké sympatie a žádají, aby bývalý americký voják nebyl vydán Washingtonu a mohl zůstat v Japonsku.
Většina právníků očekává rychlé vynesení rozsudku, zřejmě ještě dnes, protože Jenkins již dal dříve najevo, že je ochoten se dohodnout na kompromisu s americkými vojenskými právníky. Výměnou za mírnější trest slíbil, že řekne, co ví o komunistické Koreji.