Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě. Rajoye vystřídá Sánchez
Španělští poslanci poprvé v historii vyslovili nedůvěru vládě. Premiéra Mariano Rajoye kvůli korupční kauze jeho strany vystřídá socialista Pedro Sánchez.
Pro odvolání vlády se podle španělského deníku El País vyslovilo 180 poslanců, potřebná byla absolutní většina 176 hlasů. Proti hlasovalo 169 poslanců, jedna poslankyně se zdržela hlasování. Sám Sánchez nehlasoval, protože není poslancem.
Pedro Sáchez bude sedmým demokraticky zvoleným španělským premiérem.
Návrh na vyslovení nedůvěry podali socialisté kvůli několik let staré korupční kauze bývalých regionálních politiků Lidové strany (PP), v níž minulý měsíc padl verdikt s vysokými tresty. Rajoy se hájil tím, že nikdo z jeho ministrů ani ze současného vedení PP odsouzen nebyl a že korupce existuje ve všech stranách.
V návrhu na vyslovení nedůvěry vládě byl jako nový premiér uveden šestačtyřicetiletý Sánchez. Jmenován panovníkem by mohl být podle španělských médií už v pátek poté, co o výsledku hlasování krále Felipeho VI. informuje předsedkyně dolní komory parlamentu Ana Pastorová. Ta se má za králem vypravit už v 15.30.
Katalánské pláže zaplavují žluté kříže. Vyvolaly potyčku mezi separatisty a zastánci jednotného Španělska
Číst článek
Je to poprvé od konce diktatury v roce 1975, co hlasování o nedůvěře vlády získalo většinovou podporu v parlamentu. V minulosti se o nedůvěře hlasovalo již třikrát, ale každá vláda nakonec důvěru získala.
Socialisty, kteří mají 84 mandátů, podpořila radikální levicová strana Podemos (67), valencijská koalice Compromís (4), katalánští separatisté (17), baskičtí nacionalisté (7) a jeden poslanec z Kanárských ostrovů. Proti hlasovali Rajoyovi lidovci (134), strana Ciudadanos (32), navarrská strana UPN (2) a jeden asturský poslanec. Zdržela se poslankyně z Kanárské koalice.
Během hlasování zaznělo v sále překvapené hučení, když jeden z lidoveckých poslanců hlasoval pro vyslovení nedůvěry svému premiérovi; vzápětí se však opravil.
Ihned po hlasování přijímal rozesmátý Sánchez gratulace. Poslanci podílející se na Rajoyově sesazení reagovali na výsledek dlouho trvajícím potleskem.
Kdo je Pedro Sánchez
Politik
- Sánchez slíbil dialog s katalánskou separatistickou vládou i to, že bude respektovat již částečně schválený rozpočet. Těmito dvěma sliby přesvědčil nerozhodnuté baskické a katalánské nacionalisty, aby mu pomohli hlasovat proti vládě.
- Sánchez stál v čele Španělské dělnické socialistické strany (PSOE) od července 2014. V bezmála 140 let dlouhé historii PSOE byl prvním stranickým šéfem, nezvoleným sjezdem. Delegáti ho ve funkci potvrdili pouhou aklamací. V říjnu 2016 ho ale zbavili vůdcovství po druhé volební prohře socialistů po sobě; do čela strany byl znovu zvolen loni v květnu, nezasedá ale v parlamentu.
- S politikou začínal na regionální úrovni. V roce 2009 poprvé usedl do parlamentu. Po neúspěšných volbách v roce 2011 se rozhodl studovat, pracoval jako ekonomický konzultant a přednášel na vysokých školách. V roce 2013 se do parlamentu vrátil a setrval tam do října 2016.
- Po volbách v prosinci 2015, kdy PSOE skončila jako druhá za lidovci Mariana Rajoye, se Sánchez neúspěšně pokusil sestavit vládu.
- V červenci 2016 následovaly opakované volby, které PSOE opět prohrála. Sanchezovi za to byla připisována politická odpovědnost a předsednictvo strany ho zbavilo vůdcovství. Ale v květnu 2017 již slavil triumfální návrat, když byl nakonec zvolen do čela.
- Jako šéf socialistů se Sánchez vyslovoval pro větší práva a pravomoci regionů, není však pro samostatnost Katalánska. Socialisté nicméně podpořili vládu lidovců při zvládání katalánské krize loni na podzim.
Osobní život
- Narodil se 29. února 1972 do zámožné rodiny na předměstí Madridu, jeho otec byl podnikatel. Do PSOE vstoupil v roce 1993, ve svých 21 letech.
- V roce 1995 vystudoval ekonomii a obchod na Univerzitě Complutense v Madridu; studoval také v Bruselu a na Mezinárodní škole managementu (IESE) při univerzitě ve španělské Navaře. Doktorát z ekonomie získal na madridské soukromé univerzitě UCJC.
- Ve Španělsku má Sánchez přezdívku "krasavec" (guapo). V mládí se svými 190 centimetry výšky hrával basketbal. Uhlazený ekonom je v politice podle názoru expertů odvážný, ale ne příliš prozíravý a nemá dlouhodobé vize.
- Je ženatý a má dvě děti.