Start raketoplánu Discovery byl zrušen
Americká vesmírná agentura NASA přerušila přípravy na středeční start raketoplánu Discovery. Na vině není počasí, ale technické problémy zjištěné při ověřování činnosti palubních systémů. Není jasné, jak dlouho oprava potrvá. Raketoplán by mohl vzlétnout nejdříve příští týden.
Zhruba o půl osmé středoevropského letního času začali z raketoplánu vystupovat astronauti oblečení v oranžových skafandrech. Středeční start, který měl znamenat obnovení letů raketoplánů, byl zrušen.
Na vině je jeden ze čtyř senzorů monitorujících hladinu paliva, ale podrobnosti ještě zveřejněny nebyly. Vedení mise má poradu, která určí další postup na spravení senzoru, protože se budou muset vyprázdnit palivové nádrže.
Senzory podle informací Českého rozhlasu 1 - Radiožurnálu ukazovaly nedostatek vodíku na dně nádrže - šlo o palivo pro prvních 8,5 minut letu. Palivo sice v nádrži bylo, avšak palubní systém ohlásil jeho nedostatek.
V kontrolním středisku bylo znát zklamání. Počasí, které přineslo bouřky nad Mysem Canaveral čtyři hodiny před plánovaným startem se začalo zlepšovat, a tak byli všichni zúčastnění optimističtí.
Další odlet raketoplánu se uskuteční ne dříve než v pondělí příštího týdne. Start je možný ještě do 31. července a pak až v září.
Středeční start raketoplánu měl být prvním od zřícení Columbie v únoru roku 2003. Letu měla tentokrát velet první žena v historii - Eileen Colinsová. Celkem sedm astronautů, mezi kterými byl Japonec a také australský rodák, měli v kosmu strávit 11 dní a 19 hodin. Na oběžnou dráhu měli vyvézt také drobné osobní předměty, které jim svěřili příbuzní těch, kteří zahynuli v roce 2003 v raketoplánu Columbia.
Raketoplánům a jejich bezpečnosti se věnovalo také středeční Radiofórum. Jeho záznam najdete na stránce Jaká je bezpečnost raketoplánů?