Stop stínové flotile. Británie uvalila sankce na ruské lodě sloužící k obcházení odvetných opatření
Británie ve čtvrtek uvalila sankce proti plavidlům takzvané stínové flotily, kterou Moskva využívá k obcházení západních sankcí uvalených na ruský ropný a plynárenský průmysl kvůli válce proti Ukrajině. Londýn krok oznámil na úvod třídenního summitu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 v Itálii, uvedla agentura Reuters.
Sankce koordinované se zeměmi ze skupiny G7 se vztahují rovněž na 50 společností a jednotlivců zapojených do dodávek munice, obráběcích strojů, mikroelektroniky a logistiky pro ruskou armádu, spolu s loděmi přepravujícími vojenské zboží ze Severní Koreje do Ruska.
Rusové se bojí dalšího pádu rublu a vyzvedávají si úspory. Na sítích kolují videa front před bankami
Číst článek
„Dnešní opatření zahrnují první sankce Spojeného království zaměřené na plavidla stínové flotily (ruského vůdce Vladimira) Putina, která Rusko využívá k obcházení sankcí Spojeného království a skupiny G7 a k pokračování neomezeného obchodu s ruskou ropou,“ uvedla britská vláda. Podle britského ministerstva zahraničí je krok obzvláště důležitý, protože daně z těžby ropy tvořily v loňském roce 31 procent příjmů ruské vlády.
Británie rovněž uvalila sankce na moskevskou burzu s tím, že získala výhody od Kremlu nebo jej podporovala „tím, že podnikala v odvětví strategického významu“. Ve středu si americké sankce proti stejné instituci vynutily okamžité pozastavení obchodování a používání některých finančních nástrojů v dolarech a eurech.
„Spojené království bude vždy stát po boku Ukrajiny v jejím boji za svobodu,“ uvedl v prohlášení premiér Rishi Sunak, který je na summitu G7 v Itálii. „Putin musí prohrát a přerušení jeho schopnosti financovat vleklý konflikt je naprosto zásadní,“ dodal.
V době, kdy se koná vrcholná schůzka představitelů ekonomicky vyspělých zemí, se Británie také zavázala poskytnout Ukrajině nevojenskou pomoc ve výši 242 milionů liber (více než sedm miliard Kč) na podporu jejích okamžitých humanitárních, energetických a stabilizačních potřeb.
Podle nejmenovaných diplomatických zdrojů se lídři skupiny G7 ve čtvrtek shodli na využití výnosů ze zmrazeného ruského majetku. Spojené státy a další země G7 poskytnou Ukrajině půjčku ve výši 50 miliard dolarů (1,1 bilionu korun), která bude krytá výnosy z ruského majetku, na který jsou uvalené sankce.