Stínová flotila je metoda, jak obcházet mezinárodní sankce. Využívají ji země, které mají obchod s ropu zakázán, anebo je nějak omezen, v případě Ruska například cenovým stropem.
Sankce koordinované se zeměmi ze skupiny G7 se vztahují rovněž na 50 společností a jednotlivců zapojených do dodávek munice, obráběcích strojů, mikroelektroniky a logistiky pro ruskou armádu.
Ruská Tichomořská flotila zahájila rozsáhlé námořní cvičení v Japonském a Ochotském moři. Cvičení má trvat do 20. června, uvádí ruské ministerstvo obrany.
Ukrajina doufá, že jí Rusko vrátí zbylých 20 válečných lodí, ukořistěných po anexi Krymu loni na jaře. Moskva to sice slíbila, ale předání odložila až na dobu po skončení konfliktu v Donbasu.
Ruské ministerstvo obrany popřelo ultimátum pro ukrajinské vojáky na Krymu. Podle informací agentury Interfax, která citovala ukrajinské zdroje, ukrajinské jednotky ke složení zbraní do úterního rána vyzval velitel ruské Černomořské flotily kotvící v Sevastopolu. Předseda dolní sněmovny ruského parlamentu naopak uvedl, že vyslání armády na Ukrajinu zatím není nutné.
Čína a Rusko pořádají v Japonském moři zatím vůbec největší námořní manévry v historii rusko-čínské vojenské spolupráce. Cvičení se konají v době, kdy řada východoasijských zemí vede územní spory především o teritoria bohatá na energetické suroviny.
Start letošní lodní sezóny na Brněnské přehradě, která se již 70 let pyšní flotilou unikátních plavidel na elektrický pohon, provázely komplikace způsobené táhlou zimou. Pří spouštění prvních lodí začátkem dubna byl ještě na hladině ledový škraloup. Prodloužená zima navíc zkomplikovala tradiční jarní práce.
V Istanbulu začal soud se čtyřmi představiteli izraelské armády, kteří jsou zodpovědní za zásah proti flotile plující před dvěma lety do palestinské Gazy. Izraelští vojáci tehdy zabili devět tureckých aktivistů, kteří jim násilím bránili v obsazení lodi Mavi Marmara. Istanbulský prokurátor teď pro čtyři vysoké izraelské velitele požaduje doživotní tresty.
Ani chlad a déšť neodradil více než milion zvědavců od sledování flotily tisícovky lodí plujících v Londýně po Temži. Šlo o jednu z nejatraktivnějších částí oslav šedesáti let, co je královna Alžběta II. na britském trůnu. Flotila aspiruje na zápis do Guinessovy knihy rekordů.
Oslavy diamantového jubilea britské panovnice Alžběty II. se dnes přenesou na vodu. Přes milion diváků má v Londýně podle střízlivých odhadů sledovat plavbu tisícovky lodí na Temži. Na jedné z nich se bude plavit i sama královna.
Turecko má k dispozici seznam 174 Izraelců, kteří podle něj nesou odpovědnost za loňský krvavý zásah proti mezinárodní flotile plující do Gazy. Izraelci tehdy postříleli devět tureckých aktivistů, kteří je podle izraelské verze ohrožovali na životě.
Izrael má právo prosazovat námořní blokádu palestinské Gazy, zároveň ale při loňském zásahu proti mezinárodní flotile použil nepřiměřenou sílu. Takové je shrnutí vyšetřovací zprávy OSN, kterou má dnes světová organizace oficiálně zveřejnit. S předstihem už o ní informuje deník New York Times.
Vlády v oblasti Středozemního moře by se měly snažit odvrátit vyslání další flotily do palestinské Gazy. Pokud chce někdo Palestincům poslat humanitární pomoc, měl by tak učinit přes legitimní přechody. Prohlásil to generální tajemník OSN Pan Ki-mun v dopise, který adresoval středomořským státům.
Zprávu Izraele, která označila loňský květnový útok na tureckou loď mířící do pásma Gazy jako legální, turecká strana nerespektuje. Podle tureckého premiéra Recepa Tayyipa Erdogana nemá zpráva, která vznikla na objednávku Izraele, žádnou hodnotu. Podobný názor zastávají také Palestinci.
Izrael zásah proti flotile plující do Gazy se má dnes dostat na stůl Mezinárodního trestního soudu. Izraelci v květnu při razii v mezinárodních vodách zabili devět tureckých aktivistů, kteří chtěli spolu se stovkami dalších prolomit izraelskou blokádu palestinské Gazy.
Květnový izraelský zásah proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy prý byl nepřiměřený a brutální. K tomuto závěru došli mezinárodní experti, které vyšetřením incidentu pověřila Rada OSN pro lidská práva.
Izraelští vojáci nejspíš kradli počítače a mobilní telefony pasažérům mezinárodní flotily, která v květnu vezla humanitární pomoc do palestinské Gazy. O vyšetřování informují hlavní izraelské deníky.
Izrael možná po dvou měsících nakonec přistoupí na mezinárodní vyšetření své razie proti mezinárodní flotile plující do palestinské Gazy. S odvoláním na diplomatické zdroje to píše izraelský deník Ha'arec.
Izraelské námořnictvo se při květnovém zásahu proti mezinárodní flotile plující do Gazy dopustilo řady pochybení, samotná akce ale byla oprávněná. Takový je hlavní závěr izraelské vyšetřovací komise, která se aférou několik týdnů zabývala a včera v podvečer zveřejnila své závěry.
Izraelské námořnictvo se při květnovém zásahu proti mezinárodní flotile dopustilo řady chyb, nikoli ale nedbalosti nebo selhání. K takovému závěru došel vyšetřovací výbor, který se krvavým incidentem zabýval.