„Západ se staví k Rusku jako sám k sobě. Myslí si, že Rusko začne couvat, když bude mít ekonomické nebo hospodářské problémy. Rusko ale takto svoji politiku nedělá,“ popisuje Lenka Víchová.
Na začátku roku vypršela pětiletá obchodní smlouva mezi ukrajinským Naftohazem a ruským Gazpromem. Neprodloužením kontraktu tak Ukrajina dle očekávání tranzit ruského plynu přes své území ukončila.
Z banálního úkonu se stalo drama poté, co se maďarský premiér Viktor Orbán nechal minulý týden slyšet, že tentokrát sankční režim, který podle něj nefunguje, už doopravdy zablokuje.
Evropská komise se ještě před jednáním snažila vyjít Budapešti vstříc a přišla s prohlášením, ve kterém zaznělo, že bude pokračovat v jednáních s Ukrajinou o dodávkách plynu do Evropy.
Jak efektivní jsou protiruské sankce kvůli agresi na Ukrajině? O jejich dopadu kolují protichůdné informace. Podle jedněch se minuly účinkem, podle jiných je naopak ruská ekonomika na pokraji kolapsu
Evropská unie po zahájení ruské invaze na Ukrajinu prudce snížila dovoz ruského plynu prostřednictvím plynovodů. Dodávky tohoto ruského zboží do EU se však zvyšují a v loňském roce dosáhly maxima.
Moskva v reakci na poslední unijní balík protiruských sankcí „výrazně rozšířila“ seznam představitelů Evropské unie a členských zemí, kteří mají zakázán vstup do Ruska.
Slovenský premiér Robert Fico jednal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Šéf Směru hraje v posledních dnech o ruský plyn, který teče přes Ukrajinu na Slovensko a dál do Evropy.
„Tento balík sankcí je součástí naší reakce s cílem oslabit ruskou válečnou mašinerii a ty, kteří tuto válku umožňují, včetně čínských společností,“ uvedla Kaja Kallasová.
Ceny ropy se zvyšují. Důvodem jsou nové protiruské sankce a možná opatření na podporu hospodářství v Číně. Podle IEA se bude poptávka v příštím roce zvyšovat, ale na trhu má být i přes to ropy dost.
Když se před devíti lety podepisovala v Paříži dohoda o ochraně klimatu, nad závazky panovala, dá se říci všeobecná shoda. Kritika byla spíš proto, že se dělá málo.
Balíčky protiruských sankcí se týkají nejen ropy či letadel, výrazně omezují i prodej luxusních západních výrobků. Nejbohatším Rusům ale ani po téměř třech letech nic nechybí.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Ruská společnost Ťažmaš koupila ČKD Blansko v roce 2010. Majitelem je ruský poslanec Andrej Trifonov, jehož majetek v prosinci 2022 zmrazil kvůli ruské invazi na Ukrajinu Finanční analytický úřad.
Místopředseda srbské vlády Aleksandar Vulin je známý svými proruskými postoji. Slíbil Vladimirovi Putinovi, že dokud bude prezidentem Srbska Aleksandar Vučić, tak se země nepřidá do NATO.
V pondělí 1. července se evropského předsednictví ujalo Maďarsko, které si pod vedením krajně pravicového premiéra Viktora Orbána získalo v Unii pověst věčného sabotéra.
Rozvíjející se obchod Ruska s Čínou, Indií, Spojenými arabskými emiráty, Tureckem a dalšími zeměmi, které sankce nezavedly, se v posledních několika týdnech potýká s velkými potížemi.
Sankce koordinované se zeměmi ze skupiny G7 se vztahují rovněž na 50 společností a jednotlivců zapojených do dodávek munice, obráběcích strojů, mikroelektroniky a logistiky pro ruskou armádu.
„Celá řada poznatků nasvědčuje tomu, že ruská diplomatická síť slouží i pro jiné zájmy než čistě pro diplomacii,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
Studie nicméně upozorňuje, že firmy, které se z Ruska zcela stáhly, se na celkovém obratu vytvářeným zahraničními podniky v Rusku před válkou podílely zhruba 30 procenty.
Geografická poloha některých tureckých přístavů v kombinaci s údaji o dovozu a vývozu těchto surovin ale naznačuje, že velké množství ruského paliva bylo jednoduše přebaleno a posláno dál.
Arbitrážní soud v Petrohradu rozhodl na základě stížností jedné z dceřiných společností ruské plynárenské skupiny Gazprom, která se na neuskutečněném projektu podílela.
Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová ve středu již předem pohrozila, že pokud EU uvalí sankce na ruská média, západní novináři v Rusku pocítí „rychlou, tvrdou a bolestivou reakci ruského státu“.
Dovozy ruské ropy do Česka zhruba za rok skončí. A to i přesto, že podíl ropy z ruského ropovodu Družba činil loni 58 procent z celkového dovozu do Česka.
Tento vývoj docela jednoduše ukazuje, že spoléhat při podpoře Ukrajiny jen na zjevně bezzubá ekonomická opatření nelze – výsledky už jsou a želbohu i budou víceméně tristní.