Původně se očekávalo, že by se ve čtvrtek mohlo podařit dosáhnout politické shody na novém, osmnáctém balíčku protiruských sankcí, proti se ale v tomto případě vedle Maďarska staví i Slovensko.
Slovenský premiér to uvedl po schůzce s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou. V minulosti opakovaně kritizoval plán postupně zastavit veškerý dovoz ruského plynu do konce roku 2027.
Evropská komise (EK) má v úmyslu zakázat dovoz ruského plynu a zkapalněného zemního plynu (LNG) do EU do konce roku 2027. Plán představila 6. května a podrobnosti by měla zveřejnit toto úterý.
„Bylo by to adekvátní, kdyby tu byly známky toho, že chce někdo mařit vyšetřování a má zájem to zamést pod koberec. Nic takového se na Slovensku neděje,“ říká Roman Michelko.
Slovenský prezident Peter Pellegrini odmítl vyhlásit referendum o protiruských sankcích. Vyzývala ho k tomu petice. Následně si sněmovna odhlasovala, že vláda nebude hlasovat o přijetí dalších sankcí.
Na jedné straně útoky Ruska na Ukrajinu, na druhé straně výměna zajatců. „V tom je ruská zahraniční politika specifická. Je schopná udržovat dvě proti sobě jdoucí linie chování,“ popisuje Landovský.
„Putin se úplně zbláznil. Zbytečně zabíjí spoustu lidí,“ prohlásil na adresu ruského prezidenta Donald Trump. Slova přišla po dosud největším ruském leteckém útoku od počátku války.
„Podle mě mají nějaký vliv, ale pouze velice malý,“ říká k dalším sankcím europoslanec Dostál. „Sankce samozřejmě reálně dopadají. Rusko se muselo převést na válečnou ekonomiku,“ oponuje Farský.
Informovala o tom na sociální síti X šéfka unijní diplomacie Kaja Kallasová. „Čím déle bude Rusko válčit, tím tvrdší bude naše reakce,“ dodala šéfka unijní diplomacie.
Trump si ukončení války vytkl jako jeden ze svých důležitých předvolebních cílů a opakovaně dokonce tvrdil, že konflikt ukončí první den v úřadu, což bylo 20. ledna.
Za systematické prosazování zájmů Ruské federace dostávala Sudlianková odměnu, šlo o desítky tisíc eur. Na sankčním seznamu je nově i důstojník GRU Alexej Šavrov, který ji přímo z Moskvy řídil.
Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského se všichni lídři shodli na tom, že Moskvě navzdory současným jednáním o příměří vedeným Spojenými státy nejde o skutečný mír.
Ruská stínová flotila. Stovky lodí, které vyvážejí ropu a vyhýbají se sankcím. Patří k nim i podezřelý tanker, který vlastní firma se sídlem v Praze? A zajímá to úřady?
Na unijním sankčním seznamu je nyní přes 2400 lidí a subjektů se zmrazeným majetkem a zákazem cestování. Zůstali na něm také ruští miliardáři Michail Fridman i Ališer Usmanov, což požadovalo i Česko.
Pokud se unijní státy nedohodnou, sankce by mohly vypršet tuto sobotu. V pátek je poslední den k nalezení shody. K prodloužení sankcí je nutný souhlas všech členů Evropské unie
O ukončení války vedené Ruskem proti Ukrajině spravedlivým mírem v sobotu hovořili ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s britským premiérem Keirem Starmerem v jeho sídle v Downing Street.
Balík rovněž obsahuje pozastavení vysílacích licencí v EU pro osm ruských médií. Na sankční seznam bude přidáno 48 jednotlivců a 35 subjektů. Sankce se zaměřují i na lodě z ruské stínové flotily.
Balíček obsahuje rovněž další omezení pro osoby a společnosti, které se podílejí na ruské agresi vůči Ukrajině. Očekává se, že k formálnímu potvrzení sankcí dojde v pondělí.
„Západ se staví k Rusku jako sám k sobě. Myslí si, že Rusko začne couvat, když bude mít ekonomické nebo hospodářské problémy. Rusko ale takto svoji politiku nedělá,“ popisuje Lenka Víchová.
Na začátku roku vypršela pětiletá obchodní smlouva mezi ukrajinským Naftohazem a ruským Gazpromem. Neprodloužením kontraktu tak Ukrajina dle očekávání tranzit ruského plynu přes své území ukončila.
Z banálního úkonu se stalo drama poté, co se maďarský premiér Viktor Orbán nechal minulý týden slyšet, že tentokrát sankční režim, který podle něj nefunguje, už doopravdy zablokuje.
Evropská komise se ještě před jednáním snažila vyjít Budapešti vstříc a přišla s prohlášením, ve kterém zaznělo, že bude pokračovat v jednáních s Ukrajinou o dodávkách plynu do Evropy.
Jak efektivní jsou protiruské sankce kvůli agresi na Ukrajině? O jejich dopadu kolují protichůdné informace. Podle jedněch se minuly účinkem, podle jiných je naopak ruská ekonomika na pokraji kolapsu
Evropská unie po zahájení ruské invaze na Ukrajinu prudce snížila dovoz ruského plynu prostřednictvím plynovodů. Dodávky tohoto ruského zboží do EU se však zvyšují a v loňském roce dosáhly maxima.