Největší riziko od začátku krize. U Středozemního moře je málo záchranných člunů pro lodě s migranty

Riziko, že lodě, na kterých se migranti dostávají do Evropy, ztroskotají ve Středozemním moři, a běženci zemřou, je teď nejvyšší od začátku migrační krize. Uvedla to OSN. Na vině je podle ní nedostatek lodí nevládních organizací, které v oblasti fungují jako záchranná plavidla, a rovněž eskalace konfliktu v Libyi.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Migranti opouští záchranářskou loď na pobřeží u Tripolisu (19.6.2018)

„Jestliže brzy nezasáhneme, bude tam moře plné krve,“ uvedla mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Itálii Carlotta Samiová. (ilustrační foto) | Foto: Hani Amara | Zdroj: Reuters

„Jestliže brzy nezasáhneme, bude tam moře plné krve,“ uvedla mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v Itálii Carlotta Samiová.

Evropská unie odsouhlasila nová pravidla pro vracení migrantů. Uprchlíci podle ní musí spolupracovat

Číst článek

Vzhledem k příznivým podmínkám, které teď na moři panují, se v nejbližší době tisíce lidí chystají opustit Libyi. Touto severoafrickou zemí už dlouho zmítají boje a nyní se potýká i se záplavami, které způsobil silný déšť. Bez záchranářských lodí se ale nejspíš dramaticky zvýší počet ztroskotaných plavidel, napsal britský list The Guardian.

Humanitární organizace tvrdí, že pobřeží Libye v posledních dnech opustilo téměř 700 lidí, z toho jen pět procent zachytila libyjská pobřežní hlídka. Tito lidé pak byli vráceni do detenčních center. Zhruba 40 procent běženců dorazilo na Maltu a 11 procent do Itálie. Co se stalo s těmi zbylými, není jasné.

Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a Mezinárodní organizace pro migraci se k italským břehům letos dostalo už asi 1940 běženců, dalších 350 cestou přes Středozemní moře zahynulo.

Jak uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky, v Libyi je teď asi 60 tisíc žadatelů o azyl. Za poslední dva měsíce rovněž kvůli bojům v Tripolisu a jeho okolí přišlo o střechu nad hlavou dalších 90 500 Libyjců.

Humanitární organizace uvádějí, že tisíce žadatelů o azyl jsou uvězněny v detenčních centrech a vystaveni mučení, sexuálními násilí a nucené práci.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme