Regulace střelných zbraní? Menší počet neznamená větší bezpečnost v zemi, ukazuje příklad Venezuely

Nese s sebou větší množství legálně držených pistolí a pušek větší riziko, že jimi jejich majitelé někoho zabijí? Otázka se znovu vynořila před týdnem po útocích na dvou místech USA. Mezinárodní srovnání ukazuje, že kladná odpověď na ni nemusí být nutně správná.

Data Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pistole (ilustrační foto)

Data ukazují, že mezi počtem střelných zbraní a kriminálních činů není přímá úměra. (Ilustrační foto) | Foto: Anna Jadrná | Zdroj: Český rozhlas

Česko patří se 13 střelnými zbraněmi na 100 obyvatel ke státům s nadprůměrnou koncentrací střelných zbraní, v počtu vražd jimi spáchaných (0,07 na 100 tisíc obyvatel) je však hluboko pod průměrem.

Údaje vychází z webu Gun Policy, jenž shromažďuje data a odhady o legálně i nelegálně držených zbraních. Počty zbraní jsou aktuální pro rok 2017, statistiky o kriminalitě pochází nejčastěji z let 2015 až 2017.

Například v Itálii je zbraní mezi lidmi zhruba stejně jako u nás – riziko, že vás někdo zastřelí, je tam ale čtyřikrát vyšší. Naopak Norové mají v přepočtu na obyvatele pistolí a pušek oproti Čechům dvojnásobně, ale vraždí se jimi méně.

Nové kolo stagnujícího boje: v USA opět sílí volání po regulacích zbraní, Trump mluví o duševní chorobě

Číst článek

Jednou se zemí s největší mírou vražd střelnými zbraněmi je Venezuela. S pouhými 18 zbraněmi na 100 lidí tam dochází k 26 vraždám na sto tisíc obyvatel.

Je to dáno výrazným nárůstem kriminality v důsledku série politických a ekonomických selhání venezuelské vlády. Země je tak podle analytické společnosti Gallup nejnebezpečnější na světě.

„Jen v roce 2016 bylo ve Venezuele pouze v důsledku kriminality zabito 29 tisíc lidí, což jsou ztráty větší než ve válce,“ vysvětlil v minulosti Radiu Wave politolog Radek Buben.

Na počet vražd zastřelením tak zřejmě mají větší vliv jiné faktory než samotný počet zbraní – mezi jinými kulturní odlišnosti, národní temperament nebo celková úroveň kriminality.

Zbraňový rekordman

O omezení počtu zbraní, které jsou volně dostupné a kolují mezi lidmi, se opakovaně mluví především ve Spojených státech.

120 kusů na 100 obyvatel. Změní Američané po nejnovějších masakrech názor na držení zbraní?

Číst článek

Naposledy po dvou víkendových masakrech v ohijském Daytonu a texaském El Pasu, při kterých zemřelo celkem pětatřicet lidí.

Případy masové střelby jsou v USA časté, jen letos při nich zahynulo 52 lidí. Střelných zbraní na hlavu je mezi lidmi ve Spojených státech vůbec nejvíc na světě – 120 na 100 obyvatel.

I přes dlouhodobou kritiku široké dostupnosti mnoha druhů zbraní, včetně například poloautomatických pušek, ovšem americký zbrojní trh zůstává regulovaný jen minimálně.

Michal Zlatkovský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme