Novým japonským premiérem by se měl stát Jošihide Suga. Vládní strana ho zvolila svým předsedou
Novým předsedou vládní japonské Liberálnědemokratické strany (LDP) byl zvolen dosavadní mluvčí vlády Jošihide Suga, oznámila v pondělí agentura Reuters. Suga se tak stane i novým japonským premiérem. Parlament by o tom měl hlasovat ještě tento týden. Jednasedmdesátiletý Suga je pokládán za dlouholetého spojence Šinzóa Abeho, který z premiérské funkce odstoupil minulý měsíc kvůli špatnému zdraví.
Suga v pondělí v LDP získal 377 hlasů, zatímco jeho dva konkurenti – bývalý ministr zahraničí Fumio Kišida a bývalý ministr obrany Šigeru Išiba – obdrželi 157 hlasů dohromady.
Šinzó Abe oznámil, že odstoupí. Nejdéle sloužící japonský premiér se potýká s chronickou nemocí
Číst článek
Suga, který doposud zastával funkci mluvčího vlády a tajemníka kabinetu, tak má téměř jistotu, že bude ve středečním hlasování parlamentu, kde má LDP většinu, zvolen předsedou vlády.
Mandát předsedy LDP Sugovi podle agentury Kjódó skončí s vypršením původního Abeho tříletého mandátu – tedy v září 2021. Do 21. října příštího roku by se pak měly uskutečnit volby do dolní komory parlamentu.
Suga získal podporu stranických předáků již na začátku kampaně na základě očekávání, že bude pokračovat v Abeho politice. Skutečnost, že se jeho vítězství jevilo jako hotová věc, vyvolalo uvnitř i vně strany kritiku, že nejde o zcela demokratický postup.
Neznámé diplomatické schopnosti
Suga uvedl, že jeho hlavními prioritami jsou boj s koronavirem a oživení ekonomiky, kterou tvrdě zasáhla pandemie. Na dotazy o směřování politiky podle agentury AP opakovaně zmínil úspěchy Abeho vlády.
Japonský premiér Abe poprvé připustil možnost odložení her v Tokiu. Úplné zrušení vyloučil
Číst článek
Suga se označuje za reformátora, který v rámci prosazování změn bojoval s byrokratickými bariérami. Podle agentury AP si například připsal podíl na vzkvétajícím cestovním ruchu v Japonsku, posílení exportu zemědělských produktů či snížení účtů za mobilní telefony.
AP zároveň připomíná, že Suga v minulosti pracovně téměř necestoval do zahraničí a jeho diplomatické schopnosti jsou neznámé. Očekává se však, že bude mít stejné priority v oblasti zahraniční politiky jako Abe.
Kromě koronaviru a oslabené ekonomiky čeká Sugu řada dalších výzev včetně Číny, jež pokračuje v asertivním jednání v Jihočínském moři. Rovněž bude muset rozhodovat ohledně olympiády, která se má kvůli koronaviru uskutečnit v Tokiu v náhradním termínu, tedy v létě příštího roku. V neposlední řadě pak Sugu čeká navazování vztahů s vítězem nadcházejících amerických prezidentských voleb.
Jošihide Suga
Suga zastává funkci mluvčího vlády a tajemníka kabinetu od prosince 2012, a je tak nejdéle sloužícím mužem na tomto postu v historii japonského kabinetu. Patří k dlouholetým poradcům dosavadního premiéra Šinzóa Abeho, který 28. srpna kvůli špatnému zdravotnímu stavu oznámil rezignaci.
Suga už před volbou slíbil navázat na odcházejícího ministerského předsedu, prosazovat politiku, „do které premiér Abe vložil svou duši a tělo“ a jako jeho blízký spolupracovník po něm převzít nedokončenou práci. Suga má pověst perfekcionisty a workoholika a je považován za obratného politika. Podle analytiků právě jemu může Abe, který byl nejdéle sloužícím premiérem Japonska, vděčit za svoji politickou dlouhověkost.
Japonská ekonomika, která je třetí největší na světě za Spojenými státy a Čínou, v letošním druhém čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi v celoročním přepočtu o 28,1 procenta, což představuje její nejprudší poválečný propad. Suga už naznačil, že je případně připraven zvýšit výdaje na podporu hospodářského růstu. V předvolební debatě také uvedl, že by byl ochoten setkat se s lídrem Severní Koreje Kim Čong-unem, a to bez předběžných podmínek. Suga již také ohlásil, že nechce stát v čele pouze přechodné vlády, ale že „nový premiér by měl plnit povinnosti s důvěrou a převzít odpovědnost vůči lidem“, což v zemi vyvolalo spekulace o vypsání předčasných všeobecných voleb.
Suga byl jedním z hlavních propagátorů letošní jarní kampaně nazvané Go To Travel, kterou vyhlásil Abeho kabinet a která vyšla v přepočtu na 260 miliard korun. Měla za cíl podpořit domácí cestovní ruch ochromený koronavirovou pandemií. Kampaň se však setkala s rozporuplnými reakcemi a zastavil ji další nárůst počtu případů nákazy koronavirem v zemi.
Loni v dubnu oznámil vstup Japonska do nové éry Reiwa, která znamená řád, pokoj či harmonii a která začala spolu s vládou nového japonského císaře Naruhita. Suga si díky tomu vysloužil přezdívku „strýček Reiwa“.
V japonské politice, ve které se často pohybují lidé z vysoce postavených rodin a úřady se dědí z generace na generaci, je Suga vzácností. Jeho otec byl v severojaponské prefektuře Akita pěstitelem jahod.
Do politiky Suga vstoupil koncem 80. let, od roku 1996 je členem Sněmovny reprezentantů, dolní komory japonského parlamentu, předtím působil jako člen zastupitelstva v Jokohamě. Od září 2006 do srpna 2007 zastával funkci ministra vnitra v první Abeho vládě. V říjnu 2011 byl jmenován předsedou stranické organizace LDP, v září 2012 se stal generálním tajemníkem LDP.
V pondělí byl zvolen novým předsedou vládní Liberálnědemokratické strany. Suga se tak stane i novým japonským premiérem, parlament by o tom měl hlasovat ještě tento týden.
Suga vystudoval právo na soukromé univerzitě Hósei v Tokiu, na studia si vydělával prací v továrně na lepenku. V mládí se věnoval zápasu sumó, nyní každé ráno i večer cvičí. Nepije alkohol, ale má slabost pro sladké.
Narodil se 6. prosince 1948 ve městě Juzawa v prefektuře Akita. Je ženatý, s manželkou Mariko má tři syny.