V Sýrii zasahují proti organizátorům protestů alávitů. Byli oporou Asadova režimu

Syrské bezpečnostní složky provádějí zátah v Homsu proti organizátorům protestů menšinových alávitů z konce prosince. Píše o tom agentura AFP. Protesty alávitů loni 25. prosince vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila. Alávité byli oporou režimu svrženého prezidenta Bašára Asada, jehož rodina se mezi ně počítala.

Homs Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Člen Syrské vláda spásy před státní vlajkou v Damšku

Člen Syrské vláda spásy před státní vlajkou v Damšku | Foto: Amr Abdallah Dalsh | Zdroj: Reuters

„Ministerstvo vnitra ve spolupráci s vojenským operačním útvarem zahajuje rozsáhlou operaci ve čtvrtích města Homs,“ napsala SANA s odvoláním na představitele bezpečnostních složek. Podle jeho prohlášení jsou cílem zátahu „váleční zločinci a ti, kteří odmítli odevzdat zbraně“, ale také „osoby na útěku před spravedlností a ukrytá munice a zbraně“.

Francie útočila na cíle Islámského státu v Sýrii, potvrdil ministr obrany. Panují obavy z jeho návratu

Číst článek

Od minulého měsíce, kdy islámští rebelové svrhli Asadův režim a chopili se moci, přechodná vláda registruje bývalé rekruty a vojáky s požadavkem, aby odevzdali zbraně.

Ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele dvou čtvrtí Homsu, aby nevycházeli na ulici, zůstali doma a plně spolupracovali se státními silami. Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán agentuře AFP sdělil, že v těchto čtvrtích žijí převážně příslušníci alávitské menšiny.

„Cílem současné kampaně je najít bývalé členy milic šabíha a organizátorů a účastníků protestů alávitů, které se konaly minulý týden a které administrativa považuje za podněcování k podkopávání její autority,“ uvedl Rahmán. Šabíha byly nechvalně známé provládní milice, které měly za úkol pomáhat potlačovat odpor za Asadovy vlády.

Útok na svatyni

Tisíce lidí 25. prosince protestovaly v několika oblastech Sýrie poté, co se začalo šířit video zachycující útok na svatyni alávitů na severu země. Syrská přechodná vláda tvrdí, že video pochází z doby osvobozování Aleppa, které padlo do rukou povstalců 1. prosince.

Než se v Sýrii uskuteční volby, může to trvat až čtyři roky, prohlásil faktický vládce země Šara

Číst článek

„Cílem opětovného šíření takových snímků je zasít neshody mezi syrský lid v době pro Sýrii choulostivé,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Z útoku obvinilo „neznámé skupiny“.

Od převzetí moci se nové syrské vedení opakovaně snaží ujistit menšiny v zemi, že jim nebude ublíženo. Náboženská menšina alávitů se obává represí proti své komunitě i kvůli svému dlouholetému spojení s Asadovou rodinou.

Minulý týden bezpečnostní síly podle státních médií zahájily operaci proti proasadovským bojovníkům v provincii Tartús na západě země, která je srdcem alávitské komunity. Stalo se tak den poté, co tam během střetů přišlo o život 14 příslušníků bezpečnostních složek nové vlády a tři ozbrojenci.

Alávité jsou relativně malá odnož islámu kombinující šíitský islám s mysticismem a dalšími prvky; i kvůli tomu, že část jejich učení je zahalená tajemstvím, bývají někdy označováni za sektu. V Sýrii tvoří deset až 15 procent obyvatel, nadproporční význam získali právě za vlády Asada.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme