V Sýrii zasahují proti organizátorům protestů alávitů. Byli oporou Asadova režimu
Syrské bezpečnostní složky provádějí zátah v Homsu proti organizátorům protestů menšinových alávitů z konce prosince. Píše o tom agentura AFP. Protesty alávitů loni 25. prosince vypukly poté, co se objevilo video zachycující útok na jednu z jejich svatyň. Podle Syrské organizace pro lidská práva policie jednoho protestujícího zastřelila a pět zranila. Alávité byli oporou režimu svrženého prezidenta Bašára Asada, jehož rodina se mezi ně počítala.
„Ministerstvo vnitra ve spolupráci s vojenským operačním útvarem zahajuje rozsáhlou operaci ve čtvrtích města Homs,“ napsala SANA s odvoláním na představitele bezpečnostních složek. Podle jeho prohlášení jsou cílem zátahu „váleční zločinci a ti, kteří odmítli odevzdat zbraně“, ale také „osoby na útěku před spravedlností a ukrytá munice a zbraně“.
Francie útočila na cíle Islámského státu v Sýrii, potvrdil ministr obrany. Panují obavy z jeho návratu
Číst článek
Od minulého měsíce, kdy islámští rebelové svrhli Asadův režim a chopili se moci, přechodná vláda registruje bývalé rekruty a vojáky s požadavkem, aby odevzdali zbraně.
Ministerstvo vnitra vyzvalo obyvatele dvou čtvrtí Homsu, aby nevycházeli na ulici, zůstali doma a plně spolupracovali se státními silami. Ředitel SOHR Ramí Abdar Rahmán agentuře AFP sdělil, že v těchto čtvrtích žijí převážně příslušníci alávitské menšiny.
„Cílem současné kampaně je najít bývalé členy milic šabíha a organizátorů a účastníků protestů alávitů, které se konaly minulý týden a které administrativa považuje za podněcování k podkopávání její autority,“ uvedl Rahmán. Šabíha byly nechvalně známé provládní milice, které měly za úkol pomáhat potlačovat odpor za Asadovy vlády.
Útok na svatyni
Tisíce lidí 25. prosince protestovaly v několika oblastech Sýrie poté, co se začalo šířit video zachycující útok na svatyni alávitů na severu země. Syrská přechodná vláda tvrdí, že video pochází z doby osvobozování Aleppa, které padlo do rukou povstalců 1. prosince.
Než se v Sýrii uskuteční volby, může to trvat až čtyři roky, prohlásil faktický vládce země Šara
Číst článek
„Cílem opětovného šíření takových snímků je zasít neshody mezi syrský lid v době pro Sýrii choulostivé,“ uvedlo ministerstvo vnitra. Z útoku obvinilo „neznámé skupiny“.
Od převzetí moci se nové syrské vedení opakovaně snaží ujistit menšiny v zemi, že jim nebude ublíženo. Náboženská menšina alávitů se obává represí proti své komunitě i kvůli svému dlouholetému spojení s Asadovou rodinou.
Minulý týden bezpečnostní síly podle státních médií zahájily operaci proti proasadovským bojovníkům v provincii Tartús na západě země, která je srdcem alávitské komunity. Stalo se tak den poté, co tam během střetů přišlo o život 14 příslušníků bezpečnostních složek nové vlády a tři ozbrojenci.
Alávité jsou relativně malá odnož islámu kombinující šíitský islám s mysticismem a dalšími prvky; i kvůli tomu, že část jejich učení je zahalená tajemstvím, bývají někdy označováni za sektu. V Sýrii tvoří deset až 15 procent obyvatel, nadproporční význam získali právě za vlády Asada.