Tajemství úspěchu jamajských sprinterů? Banány, knedlíčky a vařená ryba
Alespoň do 12. srpna má karibská Jamajka nové hlavní město. Je jím olympijský Londýn, kde Jamajčané potvrdili pověst nejrychlejších lidí této planety. V britské metropoli žije velká jamajská komunita, která má několik desítek hodin na rtech dvě jména začínající na písmeno „B.“ Bolt a Blake - zlatý a stříbrný sprinter z běhu na 100 metrů.
V jiholondýnské čtvrti Brixton žije údajně až 100 tisíc Jamajčanů. Ve vzduchu je pořád odér vítězné noci - podivná směsice alkoholu, karibské kuchyně a taky něčeho, čehož pěstování a prodej je nejen v České republice trestné.
„Jelo to celou noc - textové zprávy, tweety, Facebook. Pořád dokola. A aby toho nebylo málo, dneska oslavujeme 50 let jamajské nezávislosti. Volala jsem si s dcerou, která je na Jamajce. Celá země je vzhůru nohama, lepší už to být prostě nemůže,“ rozplývá se Lola a její slova potvrzují vpravdě olympijské kruhy pod očima.
Z „malé“ Jamajky poslal svůj Olympijský deník zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek
Podepíše se olympijský „double“ na mužské stovce na zájmu o trička, dresy, tenisky nebo to bude mít i další vliv? To se ptám se v malém sportovním krámku Michaela.
„No, věřím, že svým způsobem to pozitivní dopad mít bude. Spíš ale Usain a Yohan zafungují jako vyslanci Jamajky, že to naláká lidi, aby se přijeli podívat, jak to u nás ve skutečnosti vypadá,“ odpovídá.
„Abych byl upřímný, nespal jsem vůbec. Měl jsem u sebe doma velkou party, a když skončila, tak jsem už musel do práce. Ale fakt si ten pocit užívám. Usain jim ukázal, jak to běhá lidem, co jsou na banánech a jamu, fakt si to myslím,“ přesvědčuje mě Kevin prodávající na ulici nahrávky pochybného původu.
„Zrovna tady jím knedlíčky a karamelovou kaši. To je přesně to, na čem jsme my, Jamajčané, vyrůstali. Jsem teď tak pyšná, že jsem Jamajčanka a vždycky Jamajčankou zůstanu. Jsem šťastná, že ten můj chlapec Bolt vyhrál,“ vyráží ze sebe poněkud korpulentní a usměvavá Marwa a objednává si u kuchaře ještě jamajské národní jídlo jménem Ackee and Saltfish.
Je to vlastně solená makrela s dušenou zeleninou, servíruje se znovu s hutnými knedlíčky. Taky jsem si ho dal, ale neměl jsem pocit, že by mi to potom běhalo rychleji.
„Ten rozdíl dělá po celém světě jamajské koření a taky se snažíme být maximálně kreativní. Všechno, co tady vidíte, je přírodní, žádné konzervační látky. Pořád sem někdo chodí a chce přesně to, co jí Usain Bolt,“ směje se šéfkuchař Refillu, Brenton.
„Absolutním základem jsou banány, jamy - sladké brambory, kokosy, knedlíčky a vařená ryba. Bez toho prostě nemůžeme existovat, včetně Usaina,“ tvrdí zasvěceně Marwa, která se prostě nemůže nabažit toho, že je Jamajčanka. A takových je teď v Brixtonu víc.