Tchaj-wan se z války na Ukrajině učí příliš pomalu, říká bývalý náčelník ozbrojených sil Lee Si-ming

Tchaj-wan by se měl místo výroby válečných letadel a lodí soustředit na bezpilotní letouny a mobilní systémy protivzdušné obrany. V případě čínského útoku bude klíčové udržet vzdušnou převahu. „Starých letounů se nemůžeme vzdát. Na nové nejsou peníze,“ uvedl pro server Politico bývalý náčelník ozbrojených sil a výzkumník Lee Si-ming.

Tchaj-pej Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenský tank v Kinmenu (Tchaj-wan) s Čínou v pozadí

Vojenský tank v Kinmenu (Tchaj-wan) s Čínou v pozadí | Zdroj: Reuters

Lee Si-ming, který do roku 2019 zastával funkci náčelníka generálního štábu tchajwanských ozbrojených sil, uvedl pro server Politico, že armáda v posledních dvou letech dosáhla zlepšení svého strategického plánu. Od ruské invaze na Ukrajinu pracuje Tchaj-wan s tzv. „dikobrazí strategií“, která se soustředí na levnější, lehčí a univerzálnější zbraně, namísto drahého konvenčního vojenského vybavení.

I přes větší investice do bezpilotních letounů je podle Si-minga příliš mnoho peněz investováno do konvenčních zbraní a výzkumů.

Sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, tvrdí Čína. Výhra Laje ve volbách prý nezastupuje většinu

Číst článek

Prezidentské volby, které se uskutečnily 13. ledna, vyvolaly obavy z vojenské konfrontace v Jihočínském moři. Peking varoval Tchaj-wan, že sjednocení s pevninskou Čínou je nevyhnutelné a nového prezidenta označil za nebezpečného separatistu.

Lee Si-ming zdůrazňuje, že bezpilotní zbraně a drony by mohly hrát zásadní roli v tom, aby ostrov odolal případné invazi a vyčkal na potenciální americkou podporu. „Klíčem k úspěchu je mít těchto zbraní velké množství, jen několik z nich nakonec selže. Vidíme, že Ukrajina to dokázala,“ uvedl Si-ming.

„Došlo ke zlepšení strategie, to ale zdaleka nestačí. Největším problémem je to, že vláda vyzdvihuje domácí obranný průmysl, který staví válečné lodě,“ uvedl dále bývalý náčelník, který nyní působí jako výzkumný pracovník ve Washingtonu.

Nový tchajwanský prezident doufá v americkou podporu. USA to přislíbilo na schůzce v Tchaj-peji

Číst článek

Udržení vzdušné převahy je klíčové pro odstrašení Číny. Tchaj-wan se proto musí více zaměřit na systémy protivzdušné obrany. „Nemobilní, velkoplošné zbraně s dlouhým dosahem lze snadno zničit,“ uvádí dále Si-ming. Tchaj-wan by podle něj měl doplnit množství pokročilých bezpilotních letounů levnými malými letouny.

Tchajwanské letectvo ale stále zakládá na válečných letounech Mirage francouzské výroby, pořízených v roce 1997. V červenci plánují prodloužit jejich životnost. „Letounů se nemůžeme vzdát, na nákup nových nejsou peníze,“ uvádí Si-ming.

Vládnoucí Demokratická pokroková strana, jejíž kandidát William Laj vyhrál v sobotu prezidentské volby, se podle Si-minga příliš spoléhá na mezinárodní podporu.

ano Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme