Nový tchajwanský prezident doufá v americkou podporu. USA to přislíbilo na schůzce v Tchaj-peji
Nově zvolený tchajwanský prezident William Laj věří, že Spojené státy budou pokračovat v podpoře Tchaj-wanu a prohloubí s ním spolupráci. Řekl to v pondělí po setkání s americkou delegací v Tchaj-peji. Zástupci USA to podle agentury Reuters přislíbili. Čína, která si ostrov nárokuje, Laje opakovaně kritizovala jako nebezpečného separatistu.
„Těšíme se na pokračování vztahů mezi Tchaj-wanem a Spojenými státy pod novou administrativou a na společné úsilí o zachování míru a stability v (Tchajwanské) úžině,“ řekl bývalý poradce amerického prezidenta pro otázky národní bezpečnosti Stephen Hadley, podle něhož je tchajwanská demokracie zářným příkladem pro celý svět.
Tchajwanci si vybrali nového prezidenta i vládu. Jak to v ulicích Tchaj-peje vypadalo před a po volbách?
Číst článek
Hadley a další členové neoficiální delegace se nejprve setkali s končící prezidentkou Cchaj Jing-wen a poté i s jejím nástupcem Lajem, který slíbil, že jeho administrativa bude nadále „bránit mír a stabilitu v Tchajwanské úžině“, která odděluje ostrov od Číny.
Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud vyhlásí nezávislost. Ostrov přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje vláda jedné strany.
Sjednocení s Tchaj-wanem je nevyhnutelné, tvrdí Čína. Výhra Laje ve volbách prý nezastupuje většinu
Číst článek
Peking vyzývá ostatní státy, aby nejednaly s tchajwanskými představiteli, a nebudily tak zdání, že uznávají samostatnost Tchaj-wanu. Také proto na setkání mezi tchajwanskými politiky a zahraničními lídry reaguje podrážděně. Nezávislost Tchaj-wanu nyní uznává jen 13 zemí světa, mnohem více států ale s ostrovem udržuje čilé obchodní vztahy.
Laj zdůrazňuje, že o budoucnosti Tchaj-wanu mohou rozhodnout jen jeho obyvatelé. Sám říká, že neusiluje o nezávislost ostrova, ale je také proti sjednocení s Čínou.