Teorii o smolenském atentátu měli přiživit 'experti'. Jeden lepil modely, další se jen díval z okénka

Víc než 30 procent Poláků stále věří, že katastrofa prezidentského speciálu v roce 2010 u ruského Smolenska byla atentátem. Tuto verzi už víc než tři roky podporuje polská opozice, která si najala několik uznávaných expertů. Teď se ale ukázalo, že toho o problematice leteckých nehod moc nevědí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

smolensk1.jpg

smolensk1.jpg | Zdroj: ČTK

Jsou to vynikající a světově uznávaní odborníci, tvrdila před časem opozice. Deník Gazeta Wyborcza ale přišel s informacemi, které se s tímto výrokem v ničem neslučují.

Redaktoři se totiž dostali k materiálům vojenské prokuratury, která letecké neštěstí prezidentského speciálu stále vyšetřuje. A prokurátoři už zřejmě nemohli poslouchat, jak polská společnost podléhá teoriím o atentátu a jak respektuje názory takzvaných expertů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma pro varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Petra Vavroušku

„Prokurátor, který má vyšetřování na starosti, se rozhodl, že zveřejní výpovědi svědků a expertů. Zachoval pouze jejich anonymitu,“ vysvětlil postup svých nadřízených mluvčí prokuratury.

Takzvaní experti proto během výslechu například museli přiznat, že se cítí odborníky jen díky tomu, že sledovali křídla letadla a motory jako běžný cestující, když se dívali z okénka. Jiný expert prý zase prý v dětství lepil modely letadel a jako malý několikrát seděl v kokpitu stíhačky. Další ještě tvrdil, že pomáhal s vyšetřováním tragédie raketoplánu Columbia, což se ovšem také neprokázalo.

Smolenská tragédie
10. duben 2010 se stal černým dnem polské historie. Na vojenském letišti v ruském Smolensku havaroval letecký speciál s prezidentem Lechem Kaczyńským, jeho ženou, šéfy armády a dalšími význačnými osobnostmi ze všech sfér veřejného života; celkem zahynulo 96 lidí. Delegace letěla uctít památku obětí katyňského masakru.

Opozice je teď naštvaná, že takové informace prokurátoři pustili ven. „Měly by být okamžitě od vyšetřování odvoláni a za svoje chování potrestáni,“ soptil poslanec Antoni Macierewicz, který je hlavním zastáncem teorie o atentátu.

Letecké neštěstí u Smolenska dodnes rozděluje polskou společnost i politickou scénu. Speciální vládní komise vyšetřovací už přitom dávno uzavřela a jasně řekla, že příčinou byly chyby pilotů a dispečerů na letiště ve Smolensku.

Značnou část společnosti se už asi nikdy nepodaří přesvědčit, že to byla dopravní nehoda a ne rafinovaně provedený atentát.

Petr Vavrouška, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme