Teroristický útok v šíitské svatyni v Íránu si vyžádal 15 životů. 40 lidí utrpělo zranění

Při teroristickém útoku v šíitské svatyni v jihoíránském městě Šíráz zahynulo nejméně 15 lidí, dalších 40 jich utrpělo zranění, uvedla íránská státní agentura IRNA. Agentura Mízán, která se specializuje na justici, informovala, že útok spáchali tři ozbrojení muži. Podle některých informací na sociálních sítích byli dva pachatelé útoku zadrženi, po dalším policie pátrá. K útoku se následně přihlásila teroristická skupina Islámský stát.

Aktualizováno Teherán (Aktualizováno: 21:40 26. 10. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové zvláštních jednotek íránské policie

Členové zvláštních jednotek íránské policie | Foto: Morteza Nikoubazl | Zdroj: Reuters / NURPHOTO

Útočníci se pohybovali v autě a stříleli na věřící a na místní zaměstnance u vchodu do svatyně v jihoíránském městě Šíráz, popsala státní agentura s odvoláním na svědky. Polooficiální agentura Tasnim napsala, že mezi mrtvými je několik žen a dětí. Podle některých informací nešlo o íránské občany.

Agentura IRNA útočníky označila jako takfírí, což je termín používaný šíity pro sunnitské extremisty, zejména z hnutí Islámský stát. Sunnitští extremisté útočili na šíitská svatá místa v Íránu již v minulosti, poznamenala agentura AP.

Íránský režim je jako mohutný strom, nikdo se nesmí opovážit myslet na jeho vyvrácení, varuje Chameneí

Číst článek

Podle prezidenta Ebráhíma Raísího útok na svatyni nezůstane bez odpovědi. Raísí uvedl, že „nepřátelé Íránu se poté, co se jim nepodařilo vytvořit rozkol ve sjednocených řadách národa, mstí násilím a terorem“.

„Toto zlo rozhodně nezůstane bez odpovědi a bezpečnostní a pořádkové složky uštědří lekci těm, kteří útok naplánovali a provedli,“ dodal Raísí.

Jak uvedl ministr vnitra Ahmad Vahídí, zraněno bylo velké množství lidí, někteří z nich vážně, a proto se může počet obětí útoku ještě zvýšit. Dodal, že protesty, které zachvátily Írán v uplynulých týdnech, pro podobné „teroristické útoky“ připravily půdu.

Protesty v Íránu

Útoky v Šírázu se odehrály v době, kdy Íránem zmítají jedny z největších protivládních protestů za poslední dobu.

Hidžáb jako symbol víry, nebo znak útlaku? ,Rozdíl je v možnosti se svobodně rozhodnout,‘ říkají muslimky

Číst článek

Tisíce lidí se ve středu sešly ve městě Sakíz v íránské provincii Kurdistán, aby podle tradice po 40 dnech truchlení vzpomněly na Mahsu Amíníovou, mladou Íránku kurdského původu, která v září zemřela v policejní vazbě.

Policie Amíníovou zadržela podle médií kvůli tomu, že měla příliš volně nasazený hidžáb –šátek, kterým si má žena v muslimské společnosti zakrývat vlasy, krk a poprsí a který musejí ženy v Íránu od islámské revoluce z roku 1979 povinně nosit na veřejnosti.

Podle policie žena utrpěla infarkt, podle kritiků a její rodiny však zemřela na následky policejní brutality. Íránem od té doby otřásají protesty, při kterých podle lidskoprávních organizací přišlo o život nejméně 250 lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme