Texaský guvernér zakázal firmám vyžadovat povinné očkování proti covidu. Doporučil jim to sám Biden
Texaský guvernér Gregg Abbott v pondělí zakázal ve svém státu komukoliv vyžadovat po místních občanech očkování proti covidu-19, a to i soukromým firmám. Republikánský guvernér prohlásil, že tím reaguje na „šikanu“ administrativy demokratického prezidenta Joea Bidena, který nedávno nařídil povinné očkování pro všechny federální zaměstnance a naléhal na firmy, aby pod hrozbou ztráty zaměstnání zavedly stejná opatření.
Nejméně několik tisíc lidí od té doby přišlo o místo, napsala agentura Reuters. Bílý dům v úterý v reakci uvedl, že federální právo stojí nad právem jednotlivých amerických států.
„Federální vláda to znovu přehání, Bidenova administrativa šikanuje řadu soukromých podniků, aby vyhlásily povinné očkování vakcínami proti covidu-19. Rozkládá to naši pracovní sílu, což ohrožuje pokračující zotavování Texasu z covidové katastrofy,“ napsal Abbott v odůvodnění nového exekutivního příkazu.
IBM vyzvala americké zaměstnance, aby se očkovali proti covidu. Jinak jim pozastaví pracovní poměr
Číst článek
Abbott v něm zakazuje jakémukoliv subjektu vyžadovat důkaz o naočkování po komkoliv, včetně zaměstnanců i zákazníků. Vyzval rovněž státní zákonodárce, aby se věcí začali zabývat na další schůzi.
Velké technologické firmy jako Facebook či Google již svým zaměstnancům stanovily podmínku, že se bez naočkování nebudou moci vrátit do kanceláře. Obě firmy přitom zaměstnávají v Texasu velké množství lidí.
Největší americká aerolinka American Airlines sídlící ve městě Fort Worth pak řekla svým asi 100 000 zaměstnancům, že musí být plně imunizováni do 24. listopadu, jinak přijdou o práci. Podobný krok udělala i společnost United Airlines, která v Texasu zaměstnává asi 9000 lidí.
'Politické rozhodnutí'
„Federální právo má převahu nad právem jednotlivých států," prohlásila v úterý mluvčí Bílého domu Jen Psakiová na otázku ohledně iniciativy texaského guvernéra. Podle ní bylo Abbottovo rozhodnutí především "politické".
„Když učiníte rozhodnutí, které jde proti existujícím informacím a datům o veřejném zdraví, které není v zájmu lidí, jejichž jste guvernérem, pak je toto rozhodnutí možná ve vašem vlastním politickém zájmu," prohlásila Psakiová.
Agentura AFP připomněla, že Abbott již dříve ostře vystupoval proti požadavku, aby nosil roušku, a v srpnu měl pozitivní test na covid. Guvernér je nyní plně očkován.
Povinné očkování
Hongkong se připravuje na zásah tajfunu, lidé vykoupili zásoby v supermarketech
Číst článek
Biden vyhlásil povinné očkování pro všechny federální zaměstnance a naléhal na firmy, aby zavedly stejná opatření. V USA sice šíření nákazy v posledních týdnech zpomaluje, virus se však stále přenáší několikanásobně více, než by experti považovali za bezpečné. Po nákaze koronavirem v zemi zemřelo již přes 700 000 lidí.
Někteří političtí lídři proto v posledních týdnech zesilují tlak na svoje občany, aby je přiměli k naočkování. Město Los Angeles například minulý týden oznámilo, že bude očkování vyžadovat pro vstup do téměř všech uzavřených veřejných prostor. Srovnatelná pravidla již vyhlásilo také San Francisco či New York.
Očkovací příkazy jsou však na mnoha místech v USA extrémně kontroverzní a řada lidí je považuje za neústavní narušení osobní svobody. Jejich propagátoři naopak tvrdí, že jsou jedinou cestou k poražení již téměř dvouleté pandemie a návratu k normálnímu životu.