‚Nejsme nepřátelé horníků.‘ Aktivisté se sešli u dolu Turów, protestovali pochodem s transparenty
Okolí polského povrchového dolu Turów v sobotu bylo dějištěm demonstrací proti těžbě hnědého uhlí, a naopak pro ni. Na místo zamířili aktivisté z Česka, Německa i Polska. Akci přihlíželi policisté, kteří dohlíželi na její poklidný průběh. Po 13.00 protestující dorazili do centra Bogatyny. Česko se kvůli těžbě soudí s Polskem u Evropského soudního dvora.
U brány dolu Turów, společnosti PGE v 10.00 začala demonstrace českých, polských a německých aktivistů – jedná se o volné sdružení, které navazuje na mezinárodní iniciativy, kterou je například Stop Turów. Dávali najevo svůj nesouhlas s rozšířením, respektive prohloubením těžby a prodloužením činnosti dolu.
Těžba v dole Turów ohrožuje české spodní vody významně víc, než se připouštělo, kritizuje právnička
Číst článek
Přestože se organizátoři obávali střetu s polskými horníky, kteří by uzavřením dolu přišli o práci, akce proběhla v poklidu. „Nejsme nepřátelé místních horníků,“ zaznělo v jednom z proslovů. Aktivisté ve 13.30 protest ukončili u radnice v Bogatyně.
„Akci vnímáme jako možnost navázat dialog s polskou stranou. Hodně se mluví o problému s vodou na české straně, ale hlavní potíž celého toho regionu je v tom, že neexistuje plán na ukončení těžby a region přichází o peníze z evropského fondu Just Transition (Fond spravedlivé transformace EU),“ řekla ČTK Anna Kšírová z liberecké organizace Rodiče za klima.
Podle původních odhadů organizátorů protestu se mělo akce zúčastnit na 30 lidí, nakonec jich dorazilo více. Lidé pochodují s transparenty, které hlásí: „Naše voda není na prodej.“
Polská vláda nedávno rozhodla o tom, že by se tam mělo těžit až do roku 2044. Toto rozhodnutí odstartovalo sérii sporů. Vláda tímto rozhodnutím nerespektovala názory českých sousedů, což vyústilo v soudní spor u Evropského soudního dvora.
Sobotní demonstrace se však zaobírá škodlivými dopady důlní činnosti, které se dotýkají nejen Čechů, ale i samotných Poláků či Němců. Důl se totiž nachází v oblasti Trojzemí. Nejhorší je situace nicméně na české straně, kde lidem v pohraničí mizí voda ze studen.
Polská strana tvrdí, že nemůže zastavit těžbu, argumentuje tím, že by ohrozila energetickou bezpečnost země, práci pro tisíce lidí, kteří v okolí dolu žijí a pracují. Omezení by se dotklo také chodu elektrárny v Bogatyni, která svým způsobem k dolu patří.
Protest v Turově. pic.twitter.com/k0NeAQmlDE
— Martin Dorazín (@mdorazin) January 15, 2022
Stejně jako polská vláda, ani místní obyvatelé nejsou pozitivně naladěni především na české aktivisty a jsou vůči problematice citliví. Už dříve se v okolí uskutečnily blokády silnic, dokonce jeden z příhraničních podniků odmítl obsloužit Čechy. Očekává se protidemonstrace místních odborů.
Česko-polská jednání
V úterý se mají ve Varšavě setkat ministryně životního prostředí obou zemí – Anna Hubáčková (KDU-ČSL) s Annou Moskwovou. Polská strana se dříve vyjádřila, že od defenzívy přechází do útoku – chce bránit své zájmy. Z médií a vládních kruhů se proslýchá, že Poláci chtějí přijít s novým návrhem urovnání, kdy chtějí snížit částku na kompenzace o zhruba polovinu pro ty obyvatele Libereckého kraje, kteří jsou poškozeni důlní činností.
Polsko má údajně připravovat žalobu na Česko, kterou chce podat u Stockholmského arbitrážního soudu. Jednalo by se tedy o další soudní spor. Ten evropský se má v následujících dnech vyslovit k probíhající situaci.
Země mají za sebou již 18 kol jednání. V příštím týdnu se však bude konat první od doby, co má Česko novou vládu. Anna Hubáčková se kvůli sporu v pátek sešla s hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou (Starostové pro Liberecký kraj) a se zástupci přilehlých obcí, aby se s tematikou do detailu seznámila.
Dosud bylo rozhodnuto pouze o předběžném opatření Evropským soudním dvorem. Polsko mělo přerušit těžbu v dole, za každý den kdy se tak neděje má platit 13 milionů korun Česku. To se však neděje.