Tisíc akcí připravuje Vratislav. Stane se Evropským hlavním městem kultury
Polská Vratislav (Wrocław) přebírá pomyslnou štafetu od Plzně a stává se Evropským hlavním městem kultury. Pro polské město, které bylo po dlouhá staletí součástí Českého království a později Německa, je to historická událost.
Velká tovární hala na okraji Vratislavi je plná lidí. Nestojí tady ale u obráběcích nebo jiných strojů. Jsou to akrobaté, tanečníci a herci. Nacvičují slavnostní performanci nazvanou Probuzení. Ta bude jednou ze stovky akcí, které o víkendu 15. až 17. ledna město slavnostně oficiálně na rok otevřou světu.
Jednou z hlavních myšlenek Probuzení je oslava schopnosti znovu vybudovat to, co se zdálo být nenávratně ztraceno, vysvětluje tvůrce, britský režisér Chris Baldwin:
Wroclaw se stává Evropským hlavním městem kultury. Jaké akce město připravuje, zjišťoval zpravodaj Vít Pohanka
„V roce 1945 bylo toto město z 90 procent zničené a prošlo kompletní etnickou čistkou. Z regionu odešly tři miliony Němců, z toho půl milionu ze samotné Vratislavi. A pak se sem přesídlily tři miliony Poláků z východu. Samotné slovo ‚přesídlení‘ je velmi mírné označení toho, co se tady stalo.“
„Vratislav je ztělesněním obrovských změn, kterými Evropa tehdy prošla. A my vyprávíme příběh uprchlíků, kteří přicházejí do zničeného města a musejí začít znovu,“ popisuje režisér.
„To, jak jsme kulturně ‚utkaní‘, je jedním z nejdůležitějších aspektů Evropy,“ říká primátor Vratislavi Rafal Dutkiewicz.
„Když sem přijíždějí Američané, zdá se jim Evropa jako jedno velké muzeum - oni dokáží to kulturní bohatství ocenit a nemusíme jim to vysvětlovat. Ale nám jde o to, aby i obyvatelé Berlína nebo Barcelony pochopili kulturní hloubku našeho města. To, že ve střední Evropě jsou města jako vaše Plzeň a naše Vratislav, které jsou stejně kulturně bohatá, jako velká města v západní Evropě,“ uvádí.
A k tomu chce město využít všechny myslitelné formy umění. Podle generálního ředitele Evropského hlavního města kultury Krzysztofa Maje, se připravuje víc než tisíc akcí.
„Mnoho výstav, koncertů a divadelních představení. Ale co je možná nejdůležitější, také mnoho akcí, které budou vytvářet obyvatelé města sami pro sebe. Dám příklad: připravujeme zajímavý fotografický projekt. Po městě bude rozmístěno 150 fotoaparátů na jedno použití. Na nich Vratislavané nasnímají město tak, jak ho vidí oni sami. Vybrané snímky pak ukážeme na výstavě ‚Taková je naše Vratislav‘.“
Projektu se účastní i děti
Přípravy prožívají i nejmenší: „Procesu se například zúčastnilo přinejmenším padesát tisíc dětí v takové organizované formě. V jejich hlavách a srdcích na to určitě zůstane vzpomínka a budou mít tu zkušenost. Neúčastní se možná všechny, ale jenom část dětí. Ale berou to vážně a připravovaly se na ten projekt aktivně,“ dodává primátor Dutkiewicz.
V tovární hale na okraji Vratislavi finišují poslední přípravy. Čtyři velká ocelová monstra ožívají akrobaty, kejklíři a tanečníky. Při slavnostní zahajovací performanci poputují ulicemi města ze čtyř světových stran směrem do centra. Tam se ve finále rozvinou do výšky 16 metrů a všechno napovídá, že to bude velkolepá podívaná, která přiláká mnoho lidí.
Vratislav navštíví už teď každý rok asi tři miliony turistů. Radnice doufá, že se v roce 2016 jejich počet zdvojnásobí. Ale bez ohledu na to, má prý titul Evropského hlavního města kultury obrovský přínos už teď, protože Vratislav spojil a dává jí prestiž.