Srbský diplomatický souboj s nezávislostí Kosova. Nově ji přestalo uznávat Togo
Za posledních 15 let podle srbských vládních orgánů stáhlo 27 států uznání Kosova. Poslední stát, který se do této vlny připojil, je Togo. 16. ledna to potvrdil ministr zahraničních věcí Toga Robert Dussey po setkání s Ivicou Dačićem – ministrem zahraničních věcí Srbska. Pro Radio Slobodna Evropa uvedl odborník Gëzim Visoka, že stahování uznání lze považovat za neregulérní mezinárodní akt.
Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku v únoru 2008, od té doby stále není globálně uznané. „Ve světě je nyní situace taková, že až 106 zemí neuznává nezávislost Kosova, pouze 84 ji jednoznačně uznává a u tří to není jasné,“ řekl srbský prezident Alexandr Vučić novinářům.
Srbská armáda je ve stavu zvýšené pohotovosti. Reaguje tak na napětí v sousedním Kosovu
Číst článek
Oproti tomu kosovské ministerstvo zahraničí na svých stránkách uvádí, že nezávislost země uznalo 117 zemí. Seznam však zahrnuje i státy, o nichž Srbsko tvrdí, že od té doby od uznání upustily.
Kromě Toga Vučić uvedl, že uznání Kosova stáhly Somálsko, Burkina Faso, Gabon, Svazijsko, Libye, Guinea, Antigua a Barbuda, Svatá Lucie a Maledivy. Togo uznalo Kosovo roku 2014, svůj dosavadní postoj tak přehodnotilo až po devíti letech.
Podle Radia Slobodna Evropa Ivan Dačić stanovil za cíl, aby Kosovo uznávalo méně než polovina ze 193 členských států OSN. Kosovská ministryně zahraničí a diaspory Donika Gervalla ale považuje stažení uznání za nelegitimní.
Podle Gëzima Visoka, odborníka z Dublin City University, se Srbsko snaží naznačit Kosovu, že když nebude dělat ústupky, hrozí mu mezinárodní uznání.
Se samostatností kromě afrických zemí nesouhlasí také například Rusko a Čína, které mají v Radě bezpečnosti právo OSN veta. Stejně tak kosovskou nezávislost neuznává pět členů Evropské unie – Španělsko, Rumunsko, Slovensko, Řecko a Kypr.