Tragický omyl Američanů: kulky zabíjely ženy a děti
Vojenská operace Irácká svoboda pokračuje třináctým dnem. Nedávné spekulace o možném přerušení ofenzivy se nepotvrdily. Američané a jejich spojenci nadále pokračují v útocích po zemi i ze vzduchu. Boje se odehrávají na třech hlavních frontách: na jihu Iráku, na severu země a neustávají ani vzdušné útoky na Bagdád. U Nadžáfu, zhruba 250 kilometrů jižně od Bagdádu, američtí vojáci omylem zastřelili sedm iráckých žen a dětí.
Vojáci 3. pěší divize americké armády v pondělí odpoledne zahájili střelbu na autobus, který u jejich kontrolního stanoviště odmítl zastavit. V autobusu bylo podle amerických zdrojů 13 žen a dětí. Další tři zabití byli muži. Bez zranění vyvázly pouze čtyři osoby.
Ke druhému tragickému incidentu došlo později v Šatře, kde vojáci americké námořní pěchoty zastřelili neozbrojeného Iráčana, který jel v bílém pick-upu k jejich zátarasu údajně příliš rychle.
Američané jsou nyní po sebevražedném atentátu z minulého týdne na kontrolních stanovištích velmi přísní a střílejí po každém vozidle, které nerespektuje jejich pokyny.
Podle iráckého ministra zahraničí Nádží Sabrího spojenecké letouny ostřelovali dva autobusy, které vezly do Bagdádu lidské štíty, mezi nimi i dobrovolníky z Evropy a Spojených států. Incident se měl odehrát v západní části Iráku.
Do Iráku zatím přijelo 5000 dobrovolníků, kteří chtějí bojovat na irácké straně. Zatím se nepotvrdilo, zda dorazila skupina Palestinců z militantního hnutí Islámský džihád, kteří chtějí proti spojencům podnikat sebevražedné útoky.
Bagdád stále drtí údery ze vzduchu
Obyvatelé metropole si ani dnes neoddechli od neustávajího bombardování. Městem otřáslo až 12 mohutných explozí. Letecký úder byl zaměřen zejména na pozice Republikánské gardy a na prezidentský palác Saddáma Husajna v centru města. Další rakety dopadaly na okraje Bagdádu, zejména na jižní a severní. Nejméně šest lidí přitom zahynulo a desítky dalších byly zraněny. Očití svědkové tvrdí, že se zřejmě jednalo o nejmohutnější letecký úder na Bagdád od začátku války.
Katarská televize Al-Džazíra přinesla nové záběry ze zasedání iráckého prezidenta sjeho nejbližšími spolupracovníky. Zúčastnili se ho irácký vicepremiér, který je zároveň ministrem vojenského průmyslu, ministr obrany a Husajnovi synové - velitel Saddámových bojovníků Udaj a Kusaj, který zodpovídá za bezpečnost prezidenta a dohlíží nad Republikánskými gardami.
Příslušníci rodiny iráckého prezidenta Saddáma Husajna se podle Pentagonu snaží opustit Irák. Husajn vydal prohlášení, v němž podobné informace popřel.
Bush: Dobytí Bagdádu se blíží
Koaliční síly postupují k Bagdádu každým dnem a chvíle, kdy budou Iráčané osvobozeni od utlačovatelského režimu, se blíží, prohlásil americký prezident George Bush na shromáždění příslušníků pobřežní stráže ve Filadelfii. "Každým dnem postupujeme k Bagdádu," řekl Bush a dodal, že koaliční síly "se nezastaví, dokud vaše země (Irák) nebude svobodná". Uvedl, že americké a britské jednotky si vedou brilantně a odvážně a že svobodná je už většina jižního Iráku.
Střety pokračují na dalším strategickém místě, v oblasti jihoirácké Basry. Podle arabské televize Al Džazíra se boje přesunuly také do obytné čtvrti na západě Basry, která je poslední obydlenou oblastí před městským letištěm. Mluvčí britské armády dnes v Kataru prohlásil, že britské jednotky nemají v úmyslu Basru uspěchaně obsadit a dobývají město kousek po kousku.
Situaci na bojištích si můžete prohlédnout na mapách.
Sever: Saddámovi muži se stahují do měst
Na severu Iráku pokračuje bombardování klíčových ropných měst Kirkúku a Mosulu. Spojenci také nadále útočí na pozice irácké armády, která se stahuje od styčné linie mezi Irákem a iráckým Kurdistánem k městům. Podle místních informací Saddámovy jednotky nyní vnikají do nemocnic, škol, mešit a křesťanských kostelů. Usídlují se v nich a terorizují obyvatelstvo.
V irácké armádě na severu země přibývá dezertérů, kteří hledají útočiště v severním Kurdistánu. Stanoviště irácké armády nyní zajišťují lehce vyzbrojení Kurdové. S jejich účastí na válečných operacích se zatím nepočítá. Američané nechtějí provokovat Turecko, které už oznámilo, že jeho armáda zatím do severního Iráku nevstoupí.
Teroristé Ansaru vyráběli na severu chemické zbraně
Jak z oblasti informuje zvláštní zpravodajka Radiožurnálu Pavla Jazairiová, nalézají odborníci ve vybombardovaných základnách islámské teroristické skupiny Ansar al Islám v severním Iráku důkazy, že v nich pravděpodobně byly vyráběny chemické zbraně, konkrétně ricin, který se později dostal do Evropy. Základny Ansaru měly také sloužit jako výcvikové tábory Al-Káidy.
Ansar, který spojené úsilí Američanů a Kurdů zahnalo do hor, na své internetové stránce oznámil, že se jeho oddíly přesunuly do jiných částí Iráku a budou proti americkým a britským jednotkám podnikat sebevražedné útoky.
Všechny články týkající se války v Iráku najdete na tomto serveru