Třetina Rusů se cítí jako za časů samoděržaví
Rusko dál debatuje o ohlášené „velké rošádě" premiéra a prezidenta. Nejmocnější muž Ruska Vladimir Putin potvrdil, že je to právě on, kdo hýbe figurkami na politické šachovnici největší země světa. I přes zaručenou podporu vyvolal jeho ohlášený tah na Kreml kritiku, a to i na nečekaných místech. O post ve vládě už přišel vzpurný ministr financí Alexej Kudrin.
Nespokojenost zaznívá nejen ve vládní elitě, ale i mezi běžnými obyvateli. I když podobný krok od vládních činitelů očekával asi celý svět, mnozí jsou rozčarováni. Samotní Rusové berou rošádu ve vedení země jako jasný signál: o vaše hlasy nestojíme, můžete maximálně odsouhlasit plán, který jsme pro vás připravili.
„Vláda jedné strany? No ano, zajímavý projekt, ale trochu vystřižený z minulosti, ne?" neskrývá ironii 21-letá učitelka angličtiny a němčiny Světlana, která podle svých slov ruku pro Vladimira Putina zvednout neplánuje. „Pro společnost je to špatně, potřebujeme výběr,“ dodává Světlana.
Podle sociologických průzkumů si změnu v Rusku přeje zhruba třetina obyvatel. Ostatní by v čele země rádi viděli Vladimira Putina. Jak vysvětluje sociolog Boris Dubin z analytického centra Levada, většině lidí se daří lépe než dřív, proto nevidí důvod žádat reformy. Současná vláda navíc podle něj udělala vše pro to, aby jiní politici na horizontu nebyli vidět. V obecném povědomí tak opozice proto prakticky neexistuje.