Turecko poprvé soudí generály za puč z roku 1980
V Turecku začal soud s posledními žijícími vůdci vojenského převratu v zemi z roku 1980. Jde o první proces v tureckých dějinách, při kterém jsou voláni k odpovědnosti nejvyšší představitelé tak mocné instituce, jakou armáda v Turecku doposud je. A podle místních pozorovatelů představuje další dějství boje mezi civilní vládou a tureckou generalitou o vliv v zemi.
Dva generálové ve výslužbě, kterým je kolem devadesátky, čelí obvinění z poprav, mučení nebo potlačování politických svobod. Oba obžalovaní zůstávají vzhledem k vysokému věku a chatrnému zdraví v nemocnici.
Jejich trestní stíhání umožnily až ústavní dodatky z loňského roku, pro které se vyslovila valná část veřejnosti v referendu. Teď hrozí oběma pohlavárům doživotní trest.
„V roce 1980 došlo k vojenskému puči, který měl zabránit anarchii mezi levicovými a pravicovými bojůvkami, zhoršování hospodářské situace a neustálému vyměňování pravicových a levicových vlád,“ připomněl ve Stalo se dnes bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně a pokračoval:
O procesu s tureckými generály mluvil ve Stalo se dnes bývalý český velvyslanec v Turecku Tomáš Laně
„Samozřejmě, že během puče došlo k zákazu politických stran, byli internováni jejich přední činitelé, byl rozpuštěn parlament. A samozřejmě ostří armády se zaměřilo proti levicovým více než proti pravicovým exponentům, eventuelně intelektuálům.“
„Docházelo k zavírání lidí bez soudů, k jejich mučení a dokonce i mizení těchto lidí. Proto se přihlásilo tolik lidí, kteří postrádají své příbuzné a pro které je tento puč stále ještě velmi traumatickou záležitostí,“ přiblížil bývalý velvyslanec.
To, že představitelé armády stanuli poprvé v turecké historii před soudem, je podle něj významným momentem pro celou společnost. Armáda totiž až donedávna hrála zásadní roli v tureckém politickém životě a považovala se za strážce sekularismu.
„Zakročila proti ní až nynější civilní vláda na bázi islámských kořenů, která v Turecku vládne už téměř 10 let,“ poznamenal Tomáš Laně.