Egyptský prezident nařídil armádě přípravu na misi do Libye. Diplomatické řešení se nezdařilo

Prezident Egypta Abdal Fattáh Sísí v sobotu nařídil armádě, aby byla připravena provést jakoukoli akci uvnitř země i za jejími hranicemi. V oblasti nyní panuje napětí ohledně zapojení Turecka do konfliktu v sousední Libyi, poznamenala agentura Reuters.

Káhira Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí | Foto: Mohamed Abd El Ghany | Zdroj: Reuters

Sísí v sobotu navštívil leteckou základnu v blízkosti asi 1200 kilometrů dlouhé západní hranice s Libyí. Na televizních záběrech bylo vidět, jak sleduje starty stíhaček a vrtulníků a prohlíží si stovky tanků a dalších obrněných vozidel. „Buďte připraveni podniknout jakoukoli misi tady, uvnitř našich hranic, nebo, jestliže to bude potřeba, i mimo ně,“ řekl egyptský prezident několika pilotům a příslušníkům speciálních jednotek na základně.

Při výbuchu min u Tripolisu zemřelo sedm lidí, úřady viní z neštěstí příznivce generála Haftara

Číst článek

Sísí rovněž varoval síly, které jsou loajální vládě národní jednoty (GNA) v Tripolisu uznávané OSN, aby nepřekročily současnou frontovou linii s východolibyjskou armádou (LNA) polního maršála Chalífy Haftara.

Turecká podpora vlády národní jednoty vedla k odvrácení 14 měsíců trvajícího postupu Haftarových jednotek na Tripolis. Stále agresivnější roli Turecka v Libyi zkritizovala nedávno Francie. Haftara naopak podporují Spojené arabské emiráty, Rusko a právě Egypt.

Turecko odmítlo příměří

Egypt nedávno přišel s návrhem na příměří v Libyi, součástí plánu bylo i zvolení rady, která by zemi měla vládnout. Zatímco USA, Rusko či Spojené arabské emiráty plán uvítaly, Turecko ho odmítlo a označilo za pokus zachránit Haftara poté, co utrpěl několik porážek v boji.

V sobotu Sísí uvedl, že Egypt se nechce vměšovat do dění v Libyi a obecně dává přednost politickému řešení. Jak ale dodal, situace se v poslední době dost změnila. „Jestliže nás libyjský lid požádá, abychom zasáhli, bude to signál pro celý svět, že Egypt a Libye jsou jedna země a mají jeden zájem,“ dodal egyptský prezident.

V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tehdejší diktátor Muammar Kaddáfí. O ovládnutí země vedle mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě, který má podporu Haftarovy armády, neuznává vládu premiéra Fáize Sarrádže v Tripolisu, za níž stojí OSN. Oba kabinety mají vlastní parlament.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme