Účinnějšímu zásahu hasičů při požáru Grenfell Tower bránilo nedostatečné vybavení i tlak vody
Nedostatečné vybavení i slabý tlak vody zabránily londýnským hasičům v účinnějším zásahu při požáru Grenfell Tower. Ve své investigativní reportáži to odhalila veřejnoprávní BBC. Při tragickém požáru výškové budovy zemřelo minulý měsíc nejspíš devět desítek lidí.
Jedno z hlavních pochybení se podle BBC týká pozdního příjezdu výškové hasičské plošiny. Podle nezávislého experta, kterého oslovil pořad Newsnight, mohla plošina hasičům pomoct zabránit rychlému rozšíření požáru po vnějším plášti budovy.
Plošinu, která dosáhne do výše 10. patra, poslal dispečer na místo požáru až 24 minut po vyslání prvních hasičských jednotek.
Obyvatelé Grenfell Tower dostanou roční imigrační amnestii. Britské úřady je nebudou kontrolovat
Číst článek
Požárníci se potýkali taky s nedostatečným tlakem vody. Dokonce museli požádat společnost Thames Water, aby tlak v oblasti Kensingtonu zvýšila. Další potíže se týkaly třeba špatného fungování vysílaček ve výškové budově.
Požár v budově Grenfell Tower v londýnské čtvrti Kengsington vypukl 14. června. V obecních bytech žilo podle britských médií 400 až 600 lidí z převážně sociálně slabších vrstev.
Britská policie už dříve uvedla, že požár 24podlažního věžáku se rozšířil z rozbité lednice značky Hotpoint, vyloučila tak cizí zavinění. Izolace na budově selhala a neprošla testy, uvedla zástupkyně policie Fiona McCormacková.
Dům v letech 2014 až 2016 prošel rekonstrukcí. Jeho obyvatelé během ní několikrát hlasitě upozorňovali na porušování bezpečnostních předpisů, a to včetně těch požárních.
Stavební firma, která nedávnou rekonstrukci prováděla, ale podle agentury AP ujistila, že dodržela všechny požadované kontroly, požární předpisy a bezpečnostní standardy.