Trpělivost došla. Ukrajinská tajná služba zatkla bývalého zaměstnance armády, viní ho ze zpronevěry
Problémy nejspíše Oleksandr Lijev očekával. Když do jeho bytu v sobotu vstoupili protikorupční policisté, choval se zcela klidně a bez odporu se nechal odvézt. Při pohledu na policejní záběry by málokdo odhadl, že skromně vypadající čtyřicátník v šedivé teplákové soupravě byl ještě před rokem tím, kdo rozhodoval o nákupech pro ukrajinskou armádu. Nyní policie Lijeva obvinila ze zpronevěry 1,5 miliardy hřiven.
Oleksandr Lijev, někdejší náčelník odboru vojensko-technické politiky a rozvoje výzbroje ministerstva obrany, jak zněl jeho plný titul, svou vinu popírá. Tvrdí, že soud dokáže, že se ničeho nedopustil.
Den před zatčením Lijeva ukrajinská tajná služba SBU oznámila, že odhalila skupinu pracovníků ministerstva obrany a zaměstnanců společnosti Lvivskyj Arsenal. Oleksandr Lijev měl podle informací ukrajinských investigativních novinářů celou skupinu řídit nebo přinejmenším s ní spolupracoval.
Stamilionová zpronevěra. Ukrajinská tajná služba SBU rozkryla podvod s minometnými granáty
Číst článek
Sám Lijev už více než rok na ministerstvu obrany nepracuje. V únoru loňského roku musel odstoupit poté, co se ukázalo, že armáda nakupovala jídlo pro vojáky za předražené ceny.
Tehdy novináři zjistili, že například vajíčka stála armádu o třetinu více, než kdyby si je koupila v nejbližším supermarketu řetězce Silpo. Lijev se k tomu ještě bránil tak neobratně, že mu ministr obrany Oleksandr Reznikov důrazně doporučil rezignaci.
Teprve po jeho rezignaci se na veřejnost dostal další skandál spojený s jeho jménem. V říjnu 2022 ministerstvo obrany podepsalo kontrakt se společností Lvivskyj Arsenal na dodávku nábojů do minometů ráže 120 a 82 milimetrů.
Ministerstvu nevadilo, že Lvivskyj arsenal vznikl jen o pár měsíců dříve a neměl žádné zkušenosti s obchodem se zbraněmi. Náboje měly být chorvatské výroby a obchod měl ještě proběhnout pomocí slovenské firmy Sevotech.
Zaplatilo, ale nedostalo
Ministerstvo sice zaplatilo 97 procent dohodnuté ceny, žádné náboje do minometů ale ukrajinská armáda nedostala.
Při vyšetřování jeden z představitelů Sevotechu Oleksandr Chorošejev řekl televizi Hromadske, že zástupci Lvivského Arsenalu mu tvrdili, že Lijev od nich chtěl zvýšit cenu o třicet procent a rozdíl by byl jeho výdělek.
„Povídám, to nejde, tyhle peníze kontrolují z Bruselu, můžu dát navíc maximálně pět procent,“ vzpomínal Chorošejev. Lijev něco podobného odmítá.
Zatčení Oleksandra Lijeva a dalších podezřelých ukazuje, že Kyjevu došla trpělivost s neustálými skandály. V září loňského roku se novým ministrem obrany stal Rustem Umerov, který byl předtím předsedou Fondu státního majetku.
Tam byl jmenován kvůli své pověsti neúplatného managera, aby vymýtil korupci. Nyní má stejný úkol na ministerstvu obrany.