Poprvé od ruské invaze na Ukrajinu se sešel americký a čínský ministr zahraničí. Jednali spolu pět hodin
Na indonéském ostrově Bali se v sobotu poprvé od ruské invaze na Ukrajinu sešel americký a čínský ministr zahraničí. Schůzka měla uvolnit napětí mezi oběma zeměmi. Antony Blinken a Wang I se setkali po skončení zasedání skupiny 20 největších ekonomik a Blinken požádal, aby Čína odsoudila ruskou agresi proti Ukrajině, uvedla agentura AFP.
Rozhovor trval asi pět hodin a Blinken ho hodnotil jako užitečný a konstruktivní. „Přes složitost našich vztahů mohu s určitou mírou důvěry říci, že delegace diskusi považují za užitečnou, upřímnou a konstruktivní,“ řekl americký ministr. Dodal, že při něm vyjádřil „hluboké znepokojení“ kvůli Tchaj-wanu.
Čína považuje ostrovní stát za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení a těší se americké podpoře.
Čína chce do roku 2035 most na Tchaj-wan. Ostrovní stát se myšlence brání, sází na izolaci od pevniny
Číst článek
Jednalo se také o ruské invazi na Ukrajinu, kterou Čína neodsoudila. Blinken prohlásil, že zatím nic nenasvědčuje tomu, že je Rusko připraveno zahájit smysluplné diplomatické jednání. „Teď se musíme všichni zvednout, tak jak to udělaly jedna po druhé členské země skupiny G20, a odsoudit tuto agresi. Kromě jiného musíme požadovat, aby Rusko umožnilo přístup k potravinám zablokovaným na Ukrajině,“ řekl Blinken a dodal, že zatím nezaznamenal žádnou známku ochoty ke spolupráci z ruské strany.
„Pokud se ruské agresi nepostavíme, pak bude na světě rozhodovat síla, a to není v zájmu nikoho,“ řekl šéf americké diplomacie.
Rusko podle něj odešlo z jednání G20 izolované a většina účastníků se vyjádřila proti válce na Ukrajině. „Byla tam velká shoda a Rusko zůstalo osamocené,“ řekl Blinken. Ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov z jednání několikrát odešel a schůzka skončila kvůli sporům mezi Ruskem a západním státy bez dohody.
Před jednáním se svým americkým protějškem Wang řekl, že Peking a Washington musejí „pracovat společně“ a uchovat si normální vztahy. Osobně se oba politici naposledy sešli loni v říjnu.
Great to meet @FijiPM Bainimarama at the #G20FMM. Our governments and our peoples have maintained strong relations for decades. We look forward to strengthening our relationship and cooperation as we work with Fiji on the Indo-Pacific Economic Framework, climate, and other issues
04:30 – 09. 07. 2022
Setkání prezidentů
Spojené státy a Čína se stávají v mnoha oblastech rivaly. Sobotní diskuse podle agentury Kjódó pravděpodobně položí základy pro možné setkání amerického prezidenta Joea Bidena s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Poradce Bílého domu pro národní bezpečnost Jake Sullivan koncem června prohlásil, že je lze očekávat „v několika příštích týdnech“.
Naposledy jednal Biden se Si Ťin-pchingem v březnu prostřednictvím videopřenosu poté, co 24. února začala ruská invaze na Ukrajinu. Biden tehdy čínského prezidenta varoval před následky, kterým bude Peking čelit, pokud ruskou vojenskou invazi na Ukrajině podpoří.