USA chtějí zpět do UNESCO. Odešly za Trumpa, pro organizaci to znamenalo výpadek tři miliardy korun
Členské státy Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO) budou hlasovat o návratu Spojených států. Američané organizaci OSN pro vzdělání, vědu a kulturu se sídlem v Paříži opustili před pěti lety. Rozhodl o tom tehdejší prezident Donald Trump, podle kterého v UNESCO převládaly protiizraelské tendence.
Dvě třetiny členských států podle francouzského deníku Le Figaro podpoří návrat Spojených států do Organizace UNESCO. S opětovným příchodem Američanů by organizace měla hospodařit se štědřejším rozpočtem – Spojené státy by měly ročně přispívat v přepočtu přes tři miliardy korun.
Centrum ukrajinské Oděsy je nově na seznamu světového dědictví UNESCO. Proti hlasovalo jen Rusko
Číst článek
Za tyto peníze chtějí získat možnost ovlivňovat politiku UNESCO a snížit vliv Číny, která se v nepřítomnosti Američanů stala největším přispěvovatelem mezinárodní organizace a usilovala například o přestěhování některých částí UNESCO do Šanghaje.
Spojené státy chtějí taky ovlivňovat regulaci umělé inteligence, kterou má dílem na starosti právě UNESCO.
Spojené státy vystoupily z organizace 1. ledna 2019, přidal se k nim tehdy i Izrael. Obě země UNESCO kritizovaly například za to, že místa spojená s judaismem oficiálně zařadila k palestinskému kulturnímu dědictví.
Reagan i Obama
Není to ovšem poprvé, kdy USA vystoupily z UNESCO. V roce 1983 o tom rozhodl tehdejší prezident Ronald Reagan (oficiálně země organizaci opustila o dva roky později).
30 let Českého Krumlova v UNESCO. Z omšelého městečka se stal cíl milionů turistů
Číst článek
A to kvůli tomu, že se hodnoty, které UNESCO vyznávalo, neshodovaly s těmi, které vyznávaly USA.
Šlo například o hranice svobody tisku. Kromě toho tehdejší americká administrativa kritizovala i špatné řízení organizace. Do UNESCO se USA vrátily až v roce 2002 za vlády George W. Bushe.
V roce 2011 pak Barack Obama na čas pozastavil platby do společného fondu, jelikož UNESCO v ten rok za plnohodnotného člena přijalo zmíněnou Palestinu.
Její plnohodnotné členství pak bylo dalším z důvodů, proč Donald Trump rozhodl o opuštění organizace.