USA posílají do Středozemního moře další vojenské lodě
Američané budou hrát v akci proti Libyi druhé housle. Ujišťuje o tom prezident Obama. Jenže zatím se se spojenci nedokázali dohodnout, kdo vlastně mezinárodní misi povede. A z největší americké základny na pobřeží Atlantiku zamířila do Středozemního moře další vojenská plavidla.
U jednoho z nespočetných mol námořní základny v Norfolku se chystá k vyplutí ocelový kolos zvaný Bataan. Měří na délku přes 250 metrů a z paluby, ve výšce tak 5., možná 6. patra můžou startovat vrtulníky nebo stíhačky s kolmým startem.
Poslední přípravy finišují, blíží se tažné remorkéry, zavírají se ocelová vrata a výsuvný most, přes který ještě před chvílí proudily do břicha Bataanu vysokozdvižné vozíky s materiálem. Právě tahle loď je velitelským plavidlem takzvané “obojživelné pohotovostní skupiny”:
“A ta se skládá ze tří lodí,” vysvětluje vysvětluje zpravodaji Českého rozhlasu v USA Vítku Pohankovi kapitán Steven Yoder, který skupině velí.
Jsou na nich kromě námořníků také jednotky námořní pěchoty, které můžou být v případě potřeby vysazené za pomoci vrtulníků a výsadkových člunů na nepřátelském území. To ale neznamená, že by se Američané nasazením právě téhle námořní skupiny chystali k výsadku do Libye.
“Můžeme se přizpůsobit mnoha možnostem a splnit různé požadavky velení,” zdůrazňuje kapitán Yoder.
“Od humanitární mise, jakou jsme třeba loni podnikli na Haiti postiženém zemětřesením, po zabezpečení dané oblasti před možnými nepřátelskými akcemi.”
“Skutečnost, že jsou na palubě take mariňáci, není nijak neobvyklá,” zdůrazňuje jejich velitel plukovník Eric Steidel. Jsou součástí námořních pohotovostních sil vždycky. “Bez ohledu na to, jestli jsou vyslané do tak žhavé oblasti, jakou je teď Středozemní moře u libyjských břehů, nebo na pravidelnou několikaměsíční plavbu kdekoli jinde.”
Taková slova jsou ale jen slabou útěchou pro blízké, kteří z paluby přilehlé lodi mávají teď už vyplouvajícímu šedivému kolosu.
Mladičká Gillian Gragerová z Texasu má na palubě snoubence Dereka:
“Je to tvrdé. Jsem hrdá, že tam je, ale…,” Gillian se zlomí hlas a rozpláče se přímo před mikrofonem.
Prezident Obama sice ujišťuje, že noha Amerického vojáka na libyjskou půdu nevkročí. Ale Gillian to zjevně moc neuklidňuje.
Obama pod palbou Republikánů i Demokratů
Jen co se prezident Spojených států Barack Obama vrátil ze své cesty po latinské Americe, musel čelit masivní kritice postupu Ameriky v libyjském konfliktu. Politická příslušnost jde v tuto chvíli stranou a Obama musí skousnout řadu výtek i od svých spolustraníků z demokratické části Kongresu.
„Kongres je pod velikým tlakem americké veřejnosti kvůli neuskutečněnému rozpočtu. Účast Američanů v libyjské akci stojí dnes 200 milionů dolarů denně,“ připomíná jeden z hlavních důvodů výtky možná až příliš aktivního postupu Spojených států tamní spolupracovník Českého rozhlasu Dušan Neumann.
„Obama skočil na vějičku francouzskému prezidentu Sarkozymu, když se této akce účastnil. Původně mělo jít o bezletovou zónu, což ale neznamená útoky na přístavy a na pozemní cíle, jak vytýká Obamovi Kongres,“ popisuje Neumann. Navíc drtivou většinu útoků mají na svědomí právě Američané.