Prezident Donald Trump nařídil zásah v sobotu v reakci na útoky šíitských povstalců na lodní dopravu v regionu. Zároveň varoval Írán, který je spojencem Húsíů, aby s jejich podporou okamžitě skončil.
Skupina od roku 2017 spravovala provincii Idlib, kde podle expertů vytvořila určitou úroveň stability, vládnoucí pragmatismem a disciplínou. Zároveň si ale vybudovala silné bezpečnostní síly.
Informuje o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA), podle něhož jsou mezi vysídlenými hlavně ženy a děti.
O víkendu povstalci v čele s islamistickým uskupením Haját Tahrír aš-Šám (HTS) po bleskové dvoutýdenní ofenzivě svrhli režim prezidenta Bašára Asada, který následně uprchl do Ruska.
Moskva patřila k nejbližším spojencům Asadova režimu v bojích proti povstalcům. V Sýrii má Rusko dvě důležité vojenské základny – námořní v přístavu Tartús a leteckou Hmímím.
Homs je důležitou dopravní křižovatkou a jeho dobytím by povstalci měli na dosah rozdělení území pod kontrolou vládních vojsk na pobřežní část a oblast kolem Damašku.
Povstalci se také zmocnili města Kunajtrá na Golanských výšinách. O rychlém postupu rebelů svědčí i to, že podle The Wall Street Journal ze Sýrie minulý týden uprchla Asadova žena se třemi dětmi.
Dva syrské vojenské zdroje agentuře Reuters také sdělily, že Rusko slíbilo Damašku dodatečnou vojenskou pomoc, která začne přicházet v následujících 72 hodinách.
Aleppo je druhé největší město v Sýrii. Bombardování se zaměřilo také na města a vesnice, které povstalci obsadili při překvapivém přechodu z jejich opoziční enklávy do města.
Húsíové tvrdí, že útočí jen na izraelská plavidla či na lodě jeho spojenců, jako jsou USA, terčem jejich raket a dronů se však opakovaně staly i lodě, které nemají s Izraelem žádnou spojitost.
Situace je v současnosti velmi napjatá. Povstalci – Kanakové protestující proti novému volebnímu zákonu – postavili barikády na silnicích vedoucích k hlavnímu městu Nouméa, k nemocnici, k přístavu.
Jemenští Húsíové v pátek zasáhli loď Marlin Luanda v Adenském zálivu, která začala hořet. Spojené státy na útoky opakovaně reagovaly použitím síly, zastavit útoky vůči plavidlům se jim nepodařilo.
„Tento úder uskutečnila loď USS Carney za použití útočných střel Tomahawk,“ uvedla na síti X k nové vojenské akci americká armáda, podle níž šlo o útok spojený s jedním z pátečních cílů.
Krvavý boj o moc v Súdánu propukl 15. dubna a vyvolal rozsáhlou humanitární krizi, v jejímž důsledku muselo opustit své domovy více než 1,6 milionu lidí. Hrozí destabilizace celého regionu.
Húsíjské ministerstvo vnitra uvedlo, že zadrželo dva lidi, kteří rozdělování peněz zorganizovali a neštěstí se vyšetřuje. Povstalci slibují vyplatit odškodnění zraněným i rodinám obětí na životech.
Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba podle agentury Unian varoval, že případné uznání „okupovaných území“ bude znamenat konec mírových dohod z MInsku o urovnání konfliktu na východě Ukrajiny.
Na základnu v oblasti Tillabéri na západě země, která hostí také vojáky z Mauritánie, Čadu, Mali a Burkiny Faso, podle mluvčího zaútočily stovky ozbrojenců na motorkách.
Podle Reuters to jsou nejhorší násilnosti od úterního vyhlášení obranné války stínovým kabinetem. V Barmě vznikají takzvané lidové obranné milice tvořené odpůrci vojenské junty a etnickými menšinami.
Tigrajští povstalci obsadili město Lalibela, pojmenované po etiopském králi, které skrývá 11 kostelů vytesaných do kamene. Podle AFP jde o součást výpadů, které povstalci podnikají proti vládě.
Saúdskou Arábií vedená koalice, jež bojuje v Jemenu proti šíitům, v neděli uvedla, že zničila dalších deset útočných dronů, které vypustili Húsíové. Tedy jemenští povstalci, které podporuje Írán.