V Libanonu pokračují násilnosti vyvolané páteční vraždou generála Hasana
V Libanonu pokračují násilnosti, které podnítil páteční útok na generála Visáma Hasana. Jeho nedělní pohřeb v Bejrútu přerostl v masové nepokoje, které v některých libanonských městech pokračovaly i v noci a dnes. Podle agenturních informací zemřeli dva lidé a desítky byly zraněny. Spojené státy oznámily, že pomohou Libanonu s vyšetřováním Hasanovy vraždy.
Mezinárodní společenství s obavami sleduje, zda potyčky mezi šiíty a sunnity v Libanonu nejsou dokladem toho, že se občanská válka za Sýrie už přelila do sousedství. Většina libanonských sunnitů podporuje syrské povstalce, libanonští šíité zase režim Asada.
„V Libanonu už dlouhodobě stojí prosyrské a protisyrské křídlo domácí politiky a statisíce jeho stoupenců. Podle této linie je Libanon rozdělený už řadu let,“ přiblížil blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.
V Libanonu pokračují násilnosti vyvolané páteční vraždou generála Hasana. Situaci sleduje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček
Připomněl, že libanonská armáda dnes vydala prohlášení, že nedovolí, aby se Libanon stal znovu bojištěm cizích válek. „Něco podobného se dělo v 70. a 80. letech během občanské války. A Sýrie stejně jako USA, Írán či Izrael byly ty vnější síly, které si tehdy z Libanonu opravdu bojiště udělaly,“ uvedl.
Doplnil, že o tom, že je v Libanonu další občanská válka na spadnutí, se mluví při každé podobné příležitosti. Připomněl, že o hrozbě občanské války se mluvilo před sedmi lety, když byl zavražděn premiér Rafik Harírí.
„Válka z toho ale nevznikla. V roce 2008 pak zase došlo k tvrdé roztržce mezi Hizballáhem a prozápadní částí libanonské politiky a také z toho válka nebyla. Vždy ale potom zahynuly desítky lidí a napětí stále trvá. Stačí malá jiskra, aby se všechno znovu dalo do pohybu. Politika je nevyzpytatelná, ale asi o to výbušnější,“ dodal zpravodaj.