V severoirském Belfastu na policisty létaly kameny a zápalné lahve, v Plymouthu na jihozápadě Anglie se zase na 150 strážců zákona muselo vyrovnat s útoky pyrotechnikou a cihlami.
Důsledkem násilností už v Jihoafrické republice zemřelo nejméně 117 lidí, 2000 lidí bylo zatčeno. Stovky podniků byly vyloupeny. Řada občanů si tak sama obstarává zbraně a vytváří hlídkové skupiny.
Oslavy příchodu nového roku byly letos v Česku podobně jako loni spíše klidné. Policie a hasiči je v řadě krajů nepovažují za výjimečné, i když výjezdů jim proti běžným dnům přibylo.
„Ministerský předseda Kretschmer musí konečně pochopit, že pravicový extremismus představuje nebezpečí nejen pro lidi s tmavou barvou pleti, ale pro soudržnost společnosti,“ píše Süddeutsche Zeitung.
3:01
Saská Kamenice (Německo)||Pavel Polák, ČTK|Zprávy ze světa|Od stálého zpravodaje
Americký prezident Trump v pondělí po intenzivním veřejném nátlaku ostře odsoudil bělošské extremisty, kteří mají na svědomí víkendové násilnosti ve virginském Charlottesville.
Francouzská policie zadržela autobus s 43 ruskými fotbalovými fanoušky, které podezírá z účasti na násilnostech v Marseille. Mířili do Lille na středeční zápas evropského šampionátu se Slovenskem, kvůli výslechu ale byli eskortováni do Marseille.
Jihošvédské Malmö prožilo další násilnou noc, kdy požáry poničily několik aut. Dnes o tom informoval zpravodajský portál The Local. Malmö se potýká s rostoucími počty útoků několik let, násilnosti se ale tento měsíc vystupňovaly. Za nárůstem kriminality podle médií stojí gangy a také znesvářené skupiny přistěhovalců.
Při násilnostech v Burkině Faso zemřelo na třicet lidí. Další stovka utrpěla zranění. Informuje o tom agentura AFP. Nepokoje vyvolal plán poslanců, kteří chtěli umožnit současnému prezidentovi další funkční období.
Brazílie zažívá dva dny před volbami vlnu násilností. Bezpečnostní rada státu Rio de Janeira poslala po přestřelkách a střetech mezi skupinami narkomafie do ulic policejní posily. Bezpečnostní opatření zesílila po útocích na autobusy v sousedním státě Espírito Santo. V Santa Catarině pak zaznamenali v posledních dnech 60 útoků na domy policistů. Zločinci se pokusili dokonce zapálit budovu mateřské školy.
Bezprostředně po porážce tamní fotbalové reprezentace od Němců v semifinále mistrovství světa se v Brazílii strhly násilnosti. Nejvíce jich hlásí nejlidnatější brazilské město Sao Paulo, kde mimo jiné hořelo dvacet autobusů.
Policie v Kosovu se střetla s demonstranty. Kosovští Albánci protestovali v Mitrovici proti blokádě tamního mostu. Bezpečnostní síly proti nim nasadily slzný plyn.
Náměstí ve čtvrti Altamira v Caracasu bylo považované za symbol venezuelských opozičních protestů. Dnešní ráno na něm ale bylo jiné - obsadili ho totiž vojáci národní gardy.
Předseda vlády v Sarajevu rezignoval. Protivládní protesty z uplynulých dní smetly i představitele regionálních vlád v Zenici a Tuzle, kde násilné demonstrace začaly. Obyvatelé Bosny a Hercegoviny si stěžují na vysokou nezaměstnanost, korupci ve státní správě i chudobu.
V severoirském hlavním městě Belfastu zaútočili demonstrující protestanti na policisty. Celkem 56 z nich zranili. Policie zasáhla, když se protestanti loajální k Velké Británii pokusili zastavit pochod republikánů.
Vlnu bouřlivých protestů vyvolalo v Egyptě výročí vlády prezidenta Muhammada Mursího. Při střetech mezi stoupenci a odpůrci hlavy státu zemřeli v Alexandrii už dva lidé, včetně amerického novináře, zraněných je nejméně 85. Po celé zemi vyšly do ulic tisíce demonstrantů. Spojené státy proto varují americké občany před cestami do Egypta.
I deseti a jedenáctileté děti se podle policie zapojují do násilností v severoirském Belfastu. V jeho ulicích museli strážci zákona řešit prudké střety už pátou noc v řadě. Počet zadržených osob dosáhl čísla 100. Násilnosti propukly během demonstrací proti rozhodnutí městské rady vyvěšovat britskou vlajku jen 17 dní v roce.
Od půlnoci se zastavil provoz v mnoha španělských továrnách. Do generální stávky se připojilo podle odborů 85 procent všech pracujících. Stávkuje se ve všech odvětvích včetně dopravy. Dochází už také k potyčkám s policií, 15 lidí při nich bylo zraněno a 32 jich policie zadržela.
V Libanonu pokračují násilnosti, které podnítil páteční útok na generála Visáma Hasana. Jeho nedělní pohřeb v Bejrútu přerostl v masové nepokoje, které v některých libanonských městech pokračovaly i v noci a dnes. Podle agenturních informací zemřeli dva lidé a desítky byly zraněny. Spojené státy oznámily, že pomohou Libanonu s vyšetřováním Hasanovy vraždy.
Festival kurdské kultury v německém Mannheimu skončil hromadnou bitkou. Rozvášněný dav Kurdů zranil na 80 policistů, jednoho z nich vážně. Zdemoloval také 13 služebních aut.
Lidé v Libyi volili parlament, poprvé po více než 42 letech. Hlasování místy doprovázely násilnosti. Kvůli sabotážím zůstalo asi 100 volebních místností úplně uzavřených. Při šarvátce přímo ve volební místnosti zemřel člověk.
Egyptské úřady v souvislosti s dnes končící lhůtou pro přihlašování prezidentské kandidatury nevylučují vypuknutí násilností. V pohotovosti je proto bezpečností aparát. V posledních hodinách došlo k řadě dramatických zvratů. Do boje o prezidentské křeslo se například oficiálně přihlásil obávaný šéf tajných služeb za Mubárakova režimu Umar Sulajmán.
Egyptský vrchní prokurátor obvinil 75 lidí v souvislosti únorovými násilnostmi po fotbalovém zápase v Port Saídu. Násilnosti se tam se odehrály 1. února po zápase domácího týmu Al-Masrí s hostujícím káhirským týmem Al-Ahlí. Domácí sice vyhráli 3:1, ale jejich fanoušci po zápase vnikli na hřiště a napadli hráče i fanoušky hostů.
V egyptském městě Suez zastřelili policisté nad ránem nejméně dva demonstranty. K rozehnání davu použili ostré náboje poté, co se lidé údajně pokoušeli vtrhnout do místní policejní stanice. Jde o první oběti protestů po středečním masakru na fotbalovém stadionu v Port Saídu.