„Desítky příslušníků Hizballáhu byly zraněny na jižním předměstí Bejrútu,“ řekl agentuře AFP zdroj blízký hnutí. Další komunikační zařízení, především pagery, explodovala na jihu Libanonu.
V několika vojenských objektech na západě Sýrie se v noci ozvaly exploze, za útokem se 14 oběťmi stojí podle Syrské organizace pro lidská práva Izrael, který v sousední zemi útočí pravidelně.
„Měli jste dvě věci, o kterých jste věděli, že se stanou. Jedna se již stala. Teď záleží na tom, jak se vyvine ta druhá,“ řekl Brown při odletu z Izraele.
Izraelská armáda v neděli krátce před pátou hodinou ranní v jižním Libanonu stovkou stíhaček zničila podle svého tvrzení tisíce raket na desítkách odpalovacích zařízení Hizballáhu.
Izraelská armáda informovala, že podniká preventivní letecké útoky v Libanonu proti cílům Hizballáhu, protože hnutí připravuje útok proti Izraeli, informují The Times of Israel.
Napětí mezi Izraelem a Libanonem v posledních týdnech vzrostlo. Izraelská armáda koncem července v Bejrútu zabila významného velitele libanonského hnutí Hizballáh Fuáda Šukra.
Na Izraelce ale neútočí jen rakety. Palestinský útočník v neděli ve středním Izraeli zabil nožem dva lidi a dva další zranil. Policie ho pak zastřelila.
Zájemci mají neprodleně kontaktovat české velvyslanectví v Bejrútu na telefonním čísle +961 3 332 291. Platí varování před cestami do Libanonu a výzva k jeho opuštění.
Bejrút od soboty v napětí očekával možnou odvetu za raketový útok, při němž na Izraelem okupovaných Golanských výšinách zahynulo 12 dětí a mladistvých.
Madždal Šams navštívil izraelský ministr obrany Jo'av Galant. Obyvatelům řekl, že za nimi v této těžké chvíli stojí celý Izrael. Libanonskému hnutí Hizballáh vzkázal, že „za útok zaplatí“.
Izrael z útoku na městečko v jím okupovaných Golanských výšinách viní Hizballáh. Raketa zabila 12 dětí a mladistvých a zranila 15 dalších. Zatím ale není jasné, jak přesně Izrael na útok odpoví.
Izrael těžší pumy podle listu The New York Times alespoň v prvních šesti týdnech operací v Pásmu Gazy používal v obydlených oblastech, která dříve palestinským civilistům vyznačil jako bezpečné.
Galant rovněž uvedl, že s vysoce postavenými americkými představiteli projednával své návrhy na správu poválečného Pásma Gazy, na níž by se podíleli místní Palestinci, regionální partneři a USA.
Humanitární organizace jsou ale podle šéfa Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí Martina Griffithse na tuto možnost dostatečně připraveny.
„Jsme na prahu rozšíření války,“ řekl Borrell novinářům. Hizballáh podporovaný Íránem začal na Izrael útočit nedlouho po teroristických útocích hnutí Hamás na Izrael z loňského 7. října.
Hospodářská a politická krize v Libanonu prohloubila napětí v tamní společnosti. A syrští uprchlíci přemýšlejí jestli zůstanou ve stále nepřátelštější zemi, nebo jestli budou riskovat návrat do Sýrie.
„Evropská unie musí posílit pomoc Libanonu. Mělo by být v jejím zájmu, aby zabránila otevření dalších migračních tras,“ říká mluvčí kyperského ministerstva zahraničí Theodoros Gotsis.
Od libanonsko-izraelských hranic se kvůli konfliktu musely evakuovat stovky tisíc lidí do vnitrozemí, a to na obou stranách. V Izraeli tak zůstávají úplně prázdná města.
Podle zdrojů Reuters je mrtvým Visám Tavíl, zástupce velitele jednotky v rámci praporu Radván. Při útoku byl zasažen automobil, v němž cestoval spolu s dalším bojovníkem Hizballáhu.