V Maďarsku vrcholí přípravy na půlroční předsednictví EU
V Maďarsku vrcholí přípravy na půlroční předsednictví Evropské unii. A právě přípravy i samotné předsednictví by mohl ohrozit mediální zákon, který ostře kritizují ostatní evropské země, i Spojené státy. Kontroverzní je i dvojí občanství, které Maďarsko nabízí menšinám, žijícím v sousedních státech.
Mediální zákon předepisuje výraznou vládní kontrolu nad tištěnými i internetovými médii. Vytvořena je jedna rada, v jejímž čele stojí člověk, kterého volí na 9 let premiér. Zákon umožňuje dávat celkem vysoké pokuty za porušování pravidel.
Zahraniční politici doporučují maďarské vládě změnu mediálního zákona, maďarští politici ale o změně neuvažují. Mediální zákon ještě nepodepsal prezident.
Maďarský mediální zákon bude podle spolupracovníka Českého rozhlasu v Budapešti Gregora Martina Papucska způsobovat problémy při půlročním předsednictví Evropské unii.
Mediální zákon není jediným předmětem kritiky, kontroverzní je i zákon o dvojím občanství. Premiér Viktor Orbán nabídl maďarské občanství 2,5 milionům Maďarům, žijícím v zahraničí, což velmi pobouřilo Slovensko.
Požádat o maďarské občanství mohou lidé od 1. ledna, jejichž předkové žili v Uhersku.
„Jde o navrácení občanství lidem, kteří žili na území bývalého Uherska. Jde v podstatě o maďarské menšiny, které žijí v sousedních zemích. Slovensko odmítá, aby Maďarsko mělo jistou pravomoc nad občany Slovenské republiky,“ říká Papucsek.
Největší zájem o dvojité občanství mají v Rumunsku a také ve Vojvodině.