V německé Lužici by mohlo zmizet osm obcí, leží pod nimi hnědé uhlí

Lidé v německé Lužici mají rádi svůj hrbolatý kraj, který pod povrchem skrývá velké zásoby hnědého uhlí. Jedni ho mají rádi právě kvůli uhlí, protože jim dává práci. Druzí mají rádi Lužicko zase navzdory uhlí, protože se kvůli němu z kraje ztrácejí obce. Během jednoho století jich zmizelo 136. A dalších osm jich je stále v ohrožení. Proti těžebním plánům se řada místních lidí brání už několik let.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hnědouhelný povrchový důl Welzow jih

Hnědouhelný povrchový důl Welzow jih | Foto: Pavel Polák

"Tehdy, kdy jsme přádelnu kupovali, jsme prostě neměli tušení, co to znamená žít vedle povrchového dolu,“ říká Frederike.

Ta společně s Adrianem žije na okraji obce Neustadt v několikakilometrové vzdálenosti mezi dvěma povrchovými doly.

Přehrát

00:00 / 00:00

V německé Lužici hrozí osmi obcím, že zmizí z povrchu zemského, protože pod nimi leží hnědé uhlí. Více v reportáži zpravodaje Pavla Poláka

"Podle současných propočtů stoupne voda o dva metry, to znamená až k hornímu okennímu rámu,“ podotýká Adrian.

Nedaleký důl Nochten by se měl podle nových plánů přiblížit až k jejich domu, který leží v dolině. Při následném zaplavování bude pod vodou.

A tak proti rozšiřování dolu bojují od roku 2013. Po několika shromážděních nespokojených občanů se rozhodli vytvořit občanskou iniciativu.

"Kdybychom to byli bývali neudělali, tak by se tady každý udusil ve své nespokojenosti a frustraci. Udělali jsme to z čistého idealismu, protože nás ten důl ohrožuje,“ říkají.

O kousek dál leží vesnice Rohne – opravená a klidná. „V Rohne jsem se narodila a žiji tady už 80 let,“ prozrazuje penzionovaná učitelka Edith Penková. V obývacím pokoji visí na zdi fotografie stromů. Jako vzpomínka.

Happening před ČEZ | Foto: Filip Jandourek

"To jsou stromy z místního lesoparku, některé i 400 let staré. Ten park už neexistuje. Už ho vybagrovali."

Už více než čtyřicet let žije u povrchového dolu, který se blíží a blíží. "Po převratu si nikdo nepomyslel, že by naše vesnice mohla kvůli uhlí zmizet."

O kus dál se nachází důl Welzow jih. Proti jeho rozšíření se obec Proschim brání posledních devět let.

"Stojí nás to hodně síly a také peněz,“ konstatuje podnikatel Hagen Rösch, který se v Proschimi narodil a žije. A také tady podniká. Jeho zemědělská firma, která zaměstnává 80 lidí, by v případě rozšíření dolu musela také pryč.

Lužické hnědouhelné doly včetně tří elektráren patří švédskému Vattenfallu, který je chce prodat. V regionu zaměstnává osm tisíc lidí. Ti mají pochopitelně strach o práci a tím pádem z budoucnosti. Mezi zájemci jsou také české firmy, ČEZ, EPH a Czech Coal. Budoucí majitel si spolu s uhlím pořídí i místní odpor.

"Pro nás se nic zásadního nezmění. Ať už bude nový majitel kdokoli. Budeme pokračovat v žalobách a protestech proti hnědému uhlí,“ plánuje Rösch.

Německá Lužice - povrchové hnědouhelné doly | Foto: Český rozhlas

Pavel Polák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme