Lužnice u Soběslavi je na druhém povodňovém stupni. Mimo Jihočeský kraj platil v úterý ráno první stupeň na Vltavě v Praze Chuchli. Na běžnou úroveň by zde měla hladina klesnout dopoledne.
Povodňové stupně evidoval ústav v neděli před 11.00 už jen na 11 místech v Česku. V pondělí 16. září ráno, když místy ještě přetrvávaly deště, byl povodňový stav na více než dvou stovkách míst.
V povodněmi postižených obcích na Jesenicku začalo platit omezení vstupu a pohybu lidí. Do oblasti budou moci pouze obyvatelé, jejich příbuzní, majitelé nemovitostí nebo registrovaní dobrovolníci.
Odtok z rybníku Rožmberk na Jindřichohradecku se zvýšil, ale do rybníka zatím stále více vody přitéká a jeho hladina stoupá. Řeka by mohla ohrozit některá obce a města, která na ní leží.
V městské části Veselí, nazvané Mezimostí, protéká kromě Lužnice i Nežárka, která se proměnila v mohutnou řeku. Voda se stále drží zhruba 80 centimetrů pod horní hranou ochranné bariéry.
Na horách na severu země mohlo spadnout mezi 300 až 400 litry, na ostatních místech Česka 100 až 200 litrů na metr čtvereční, řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.
Jihočeská řeka Lužnice je díky vydatným dešťům po delší době ideální pro vodáky. Provozovatelé kempů hlásí zvýšený zájem, hlavní nápor očekávají v následujících dvou týdnech.
První povodňový stupeň měla v 7.00 Želivka v Nesměřicích na Kutnohorsku, Blanice v Louňovicích pod Blaníkem na Benešovsku, Kocába ve Štěchovicích, Berounka ve Zbečně a Vltava v Praze-Chuchli.
Na svém původním místě u Podolska stál most od svého vzniku v roce 1848 až do roku 1960. Od poloviny sedmdesátých let překlenuje Lužnici u obce Stádlec. Zejména v létě bývá hojně navštěvovaný turisty.
Lidé v německé Lužici mají rádi svůj hrbolatý kraj, který pod povrchem skrývá velké zásoby hnědého uhlí. Jedni ho mají rádi právě kvůli uhlí, protože jim dává práci. Druzí mají rádi Lužicko zase navzdory uhlí, protože se kvůli němu z kraje ztrácejí obce. Během jednoho století jich zmizelo 136. A dalších osm jich je stále v ohrožení. Proti těžebním plánům se řada místních lidí brání už několik let.
První budhistický klášter na jihu Čech nemá okenice, omítky jsou spadané a podlahy rozbité. Ve vybydleném domě v Kolodějích nad Lužnicí na Českobudějovicku žije v provizorních podmínkách už měsíc pět mnichů. Chtějí šířit thajské buddhistické učení a přilákat turisty.
Až do konce června se můžete podívat na festival Léto nad Lužnicí. Letos se do něj zapojila čtyři města. Vedle Tábora, Sezimova Ústí a Plané nad Lužnicí také Bechyně.
V Táboře začaly práce na stavbě protipovodňové zdi. Více než jeden kilometr dlouhá stavba bude chránit domy v Lužnické ulici. Stavební práce mají být hotové v únoru příštího roku.
Vodáci na jihočeské řece Lužnici dnes zahájili novou sezonu. Na slavnostním ranním odemykání řeky se sešel rekordní počet účastníků. Kolem desáté hodiny se už první posádky vydaly na dvanácti kilometrovou trasu s cílem v kempu Majdalena.
Obyvatelé Dvorů nad Lužnicí se v místním referendu vyslovili pro omezení hazardu a prostituce v obci. Výsledek hlasování je závazný. K volebním urnám přišlo 73 procent oprávněných voličů.
Současné sucho se projevuje i na řekách. Některé jsou pro vodáky nesjízdné. Nejméně vody je na Moravě na horním toku Odry a Moravice. Klesla i řeka Morava a Bečva. Na jihu Čech je v řekách naopak vody dost, zato vodáků je na nich málo. Na Lužnici mají turisté strach z následků povodní a komárů.
V Suchdole nad Lužnicí se dnes bude symbolicky odemykat řeka pro vodáky. Rituál má na oblíbeném vodáckém toku už dlouhou tradici, letos se jedná již o 34. ročník.
Povodně pravidelně zažívají obyvatelé Majdaleny na Třeboňsku. Nedaleká řeka Lužnice jim i několikrát do roka vyplaví sklepy. Protipovodňová hráz tu i přesto stále nestojí.
Hladiny jihočeských řek už mají začít klesat. Celkem devět toků hlásí dočasné zvýšení průtoku. Příčinou je obleva a rychlé tání sněhu, k tomu se navíc ještě večer přidal déšť. Druhý stupeň povodňové aktivity platí stále na Lužnici v Bechyni a na Smutné v Ratajích.