V roce 2050 se polovina lidí narodí v Africe, odhaduje OSN. Nigérie bude lidnatější než USA
V Africe se rapidně zvýší populace, víc než na kterémkoliv jiném kontinentu. Podle zprávy OSN do roku 2050, bude polovina celkového nárůstu populace jen v 9 zemích, z nichž se většina nachází v Africe. A to je pro mnohé africké země nepříznivý výhled. S problémy kvůli nedostatku vody a potravin se potýkají už dnes.
V největším městě Nigérie Lagosu žije podle odhadů víc než dvacet milionů lidí a bude jich pořád přibývat. Právě Nigérie by se podle OSN měla do roku 2050 stát třetí nejlidnatější zemí na světě. Počet obyvatel se tam až zdvojnásobí a bude vyšší, než mají aktuálně Spojené státy.
Už teď mají mnohé africké megalopole potíže se zajištěním dopravy a základních služeb a s rychle rostoucí populací se to bude zhoršovat.
Už teď jsou přitom některé africké země jako Jižní Súdán nebo Somálsko ohrožené hladomorem. „Když se podíváte na mapu těch krizových regionů a zemí po světě, tak z toho nejvíc vystupuje subsaharská Afrika, východní Afrika a Blízký východ," říká vedoucí humanitárních programů Organizace Člověk v tísni Marek Štys.
Rychlý růst populace se netýká jen Nigérie, ale také Demokratické republiky Kongo, Etiopie, Tanzanie nebo Ugandy. V mnohých zemích přitom četné potomstvo patří k tamní kultuře a zavedení omezení porodnosti podobné tomu v Číně by bylo problematické.
Nigerijci v anketě pro tamní internetovou televizi Batta Box nejčastěji odpovídali, že by chtěli mít alespoň čtyři děti. Někteří by se pak nebáli ani šesti a víc potomků. Podobné je to i v dalších zemích. Například v Kongu v roce 2016 vystoupala porodnost na víc než čtyři a půl dětí na jednu ženu.
„Samozřejmě humanitární krize jsou tam, kde je nejvíc lidí. Takže pokud to tak skutečně bude, že za několik desítek let bude žít nejvíc lidí v Africe, tak je nejpravděpodobnější, že se většina humanitární pomoci bude odehrávat právě v Africe," uzavírá Marek Štys. Afriku tak v příštích desetiletích pravděpodobně čeká obtížné období.