V Sýrii jedná čínský emisar. Peking žádá ukončení násilí a reformy
Do Sýrie dnes přijel náměstek čínského ministra zahraničí. Peking požaduje, aby syrská vláda okamžitě ukončila násilí v zemi a obnovila stabilitu a sociální pořádek. Nesouhlasí ale s žádným zavedením sankcí, které prosazuje Západ. Proto také Čína hlasovala společně s Ruskem proti rezoluci Rady bezpečnosti i Valného shromáždění OSN.
Náměstek čínského ministra zahraničí přicestoval do Sýrie, aby - jak napsala čínská média - napomohl korektnímu a mírovému řešení tamní krize. Předpokládá se, že Peking vyzve syrské politiky k referendu o návrhu nové ústavy, k předčasným parlamentním volbám a ustanovení vlády národní jednoty.
Sám vysoký čínský diplomat ještě před cestou do Damašku prohlásil, že požádá vládu Sýrie, aby připravila politickou reformu. A jak překvapivě dodal, Čína chce tamní krizi vyřešit v rámci Ligy arabských států. Náměstek čínského ministra zahraničí v Sýrii zůstane do soboty, kdy by měly být známy výsledky jeho mise.
Čína stejně jako Rusko čelí ostré kritice Západu za vetování rezoluce Rady bezpečnosti OSN, renomé si tím poškodila i u Arabské ligy. Možná také proto přišel dnes čínský premiér s nečekaným prohlášením, že Čína nepodporuje žádnou stranu v syrském konfliktu.
O jednáních vysokého čínského diplomata v Sýrii mluvila ve Světě o druhé východoasijská zpravodajka ČRo Kateřina Procházková. Téma pak komentoval analytik ČRo Milan Slezák
Podle zahraničně politického analytika Českého rozhlasu Milana Slezáka tak Rusko zřejmě záhy zůstane osamoceno ve faktické podpoře Asadova režimu.
Změna dosavadního čínského stanoviska podle všeho souvisí se snahou Pekingu zajistit si dodávky ropy v takovém rozsahu, který potřebuje. A ropu Čína odebírá od Saúdské Arábie, která společně s dalšími arabskými zeměmi prosazuje odchod syrského prezidenta Asada jako předpoklad ukončení tamní krize.
„Takže já si myslím, že pro Čínu jde o volbu mezi podporou dosavadního syrského režimu a podporou arabského stanoviska, víceméně sjednoceného. A zdá se mi, ale mohu se mýlit, že v této chvíli se Čína přece jen kloní k tomu arabskému stanovisku, které převzal i Západ a které prosazoval neúspěšně v Radě bezpečnosti,“ konstatoval Slezák ve Světě o druhé.